Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Kırgızistan'dan Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne "imam hatip modeli" için ziyaret

Kırgızistan Batken Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Giyazov Aidarbek Toktorovich ve beraberindeki heyet, Türkiye'nin din öğretimi konusundaki tecrübesinden istifade etmek ve imam hatip okulları modelini Kırgızistan'da uygulamak amacıyla Din Öğretimi Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.   
Kırgızistan'dan Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne

Ziyarette Dış İlişkiler ve Hukuki Destekten sorumlu Rektör Yardımcısı Artykbaev Gulamidin Urustomovich, Yatırım ve Dijitalleşmeden Sorumlu Rektör Yardımcısı Murzaeva Ainagul Kadırovna, Ekonomi ve Finanstan Sorumlu Rektör Yardımcısı Usonov Musa Murzaparovich, Abiyir İnsani Yardımlaşma Derneği Başkanı, Arrohman Camii İmamı, Kırgız dili edebiyatı öğretmeni Abdikulov Mahamat Ismailovich yer aldı.   

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce ağırlanan Kırgızistan heyetini, programı dolayısıyla şehir dışında olan Genel Müdür Dr. Nazif Yılmaz adına İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Dr. Yusuf Akbaş görüştü.   

Görüşmede, Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Dr. Ahmet İşleyen ile Eğitim Uzmanı Ahmet Gündüz de yer aldı.   

Heyet başkanı Prof. Dr. Giyazov Aidarbek Toktorovich, Kırgızistan'daki mevcut din eğitimi ve öğretiminin imkânları ile ihtiyaç duydukları din öğretimi tecrübeleri konusunda bilgiler aktardı. Toktorovich, Türkiye'nin demokratik bir ülke olmasının yanı sıra din öğretimi alanındaki tecrübelerini çok önemsediklerini belirterek bu konuda Türkiye'nin tecrübelerinden istifade etmek istediklerini belirtti.   

Toktorovich, Türkiye'deki imam hatip okulları modelini takdirle karşıladıklarını vurgulayarak bu modeli Kırgızistan'da hayata geçirmek istediklerini ifade etti.   

Daire Başkanı Yusuf Akbaş ise görüşmede, Türkiye'nin din öğretimi tecrübesini Kırgızistan'la paylaşmaya hazır olduklarını dile getirdi. Türkiye'deki din öğretimi ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün hizmet alanı ile ilgili bilgi veren Akbaş, Türkiye'nin bu konudaki tecrübesini paylaşarak yapılacak iş birliği imkânlarını aktardı.   

Akbaş, bu kapsamda din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; öğretmen ve yöneticilerin hizmet içi eğitimleri, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri ve örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi konularında bilgi verdi. Akbaş, din öğretimi tecrübeleriyle her zaman Kırgızistan'ın yanında olduklarını, tecrübe paylaşımı yapmaya devam edeceklerini, talep edilmesi halinde uzman ve program desteği sağlayabileceklerini söyledi.   

Görüşmenin sonunda, Kırgızistanlı Retkör Prof. Dr. Toktorovich, Türkiye'de bulunmaktan ve sıcak karşılanmaktan ötürü çok mutlu olduklarını dile getirirken Daire Başkanı Yusuf Akbaş ise bu ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.   

Daha sonra, Kırgızistan heyetine Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan DKAB ve İHL Meslek Dersleri Öğretim Programları, Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi: İmam Hatip Okulları, İmam Hatip Okullarında Program Çeşitliliği ile Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi gibi tanıtım kitapları takdim edildi.     

26-03-202126-03-202126-03-202126-03-2021

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.