Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Kocaeli'de İmam Hatip Öğrencileri İnsansız Hava Aracı Tasarladı

Kocaeli Başiskele Şehit Ozan Özen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, yük taşıyabilen insansız hava aracı tasarladı.
Kocaeli'de İmam Hatip Öğrencileri İnsansız Hava Aracı Tasarladı

Kocaeli Başiskele Şehit Ozan Özen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin kurduğu Beyaz Lotus isimli teknoloji ekibi, yapay zekâyla donatılmış insansız hava aracı tasarladı. Havada 20 dakika kalabilen araç, 700 gram faydalı yük taşıyabiliyor ve yapay zekâ destekli yüksek kalite görüntü alıp kaydedebiliyor.

Genel Müdürlüğümüzce imam hatip okullarında uygulanan program çeşitliliği sayesinde kendilerini din ve meslek derslerinin yanı sıra bilim, teknoloji ve yapay zekâ alanlarında da geliştiren Beyaz Lotus takımı, TEKNOFEST'e ilk katıldıkları 2019 senesinde 4. oldu. Aldıkları eğitimle tasarımlarını zaman içinde yenileyen ve niteliğini daha da yükselten takım, yeni işlevler eklenebilen ve geliştirilebilen yapay zekâyla donatılmış bir İHA yapmayı başardılar.

Yangın söndürme, tarım, haritalandırma, arama kurtarma çalışmaları ve savunma sanayiinde kullanılmak amacıyla tasarlanan İHA, görüntü tanıma özelliğine sahip ve istenilen yere yük bırakabiliyor.

Okulda aldıkları eğitim ve kazandıkları başarılardan destek alan öğrencilerimizin çoğu mühendislik eğitimi almak istiyor.

Bu çalışmada emeği geçen öğrencilerimizi ve onları yetiştiren öğretmen ve idarecilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

20-05-202420-05-202420-05-202420-05-2024

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.