Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Müsteşarı ve Beraberindeki Heyeti, Genel Müdürlüğümüzde Ağırladık

Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Müsteşarı ve Beraberindeki Heyeti, Genel Müdürlüğümüzde Ağırladık

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı Müsteşarı Enver Hüseyin Başkanlığı'nda, 5 kişiden oluşan heyeti Genel Müdürlüğümüzde ağırladık, Türkiye'nin din öğretimi tecrübesi ve öğretim programı hazırlama süreçleri hakkında tecrübe paylaşımında bulunduk.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünde bulunmaktan duydukları memnuniyeti ifade eden Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı Müsteşarı Enver Hüseyin; öğretim programı hazırlama, materyal geliştirme ve ders kitabı hazırlama süreçleri hakkında Türkiye'nin tecrübesinden faydalanmak istediklerini belirtti.

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz ise toplantıda, Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı Heyeti'nin Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne yapmış olduğu ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkiye'deki din öğretimi ve Genel Müdürlüğümüzün hizmet sahası ile ilgili bilgi verdi. Bu kapsamda din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; öğretmen ve yöneticilerin hizmet içi eğitimleri, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri konularında bilgi verdi. Yılmaz, öğretim programı hazırlama ve talep edilmesi halinde ülkemizin din öğretimi tecrübesiyle Kuzey Makedonya'nın yanında olacaklarını, gerektiğinde uzman ve program desteği sağlayacaklarını vurguladı.

Görüşmede Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız ve Genel Müdürlüğümüz Programlar ve Ders Materyalleri Başkanı Dr. Ahmet İşleyen de hazır bulundu. Yıldız, imam hatip liselerindeki program çeşitliliğine değinerek Daire Başkanlığının faaliyetleri kapsamında uluslararası Anadolu imam hatip liseleri, bu okullarda okuyan Kuzey Makedonyalı öğrenciler, uluslararası kardeş okul projesi, yurt dışındaki imam hatip okulları ile dengi program uygulayan okullar ile iş birliği konusunda bilgilendirmede bulundu.

Genel Müdürlüğümüz Programlar ve Ders Materyalleri Başkanı Dr. Ahmet İşleyen ise heyete Türkiye'deki imam hatip okulları meslek dersleri ile ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki DKAB ve din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli derslerin içerikleri, program hazırlama süreçleri ve ders kitabı yazma süreçleri hakkında bilgi verdi.

Kuzey Makedonya Heyetine Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan DKAB ve İHL Meslek Dersleri Öğretim Programları, Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi: İmam Hatip Okulları, İmam Hatip Okullarında Program Çeşitliliği gibi öğretim programı ve tanıtım kitapları takdim edildi.

 19-07-201919-07-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.