Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

"Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması" Final Etkinliği, Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in Katılımıyla Gerçekleşti

  Millî Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK iş birliğinde ortaöğretim seviyesindeki tüm resmî okulları kapsayan, Çevre ve İklim Değişikliği ile Matematik alanlarında "Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması" Final Etkinliği, Millî Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer,  Bakan Yardımcısı Sayın Osman Sezgin'in katılımıyla gerçekleştirilen ATO Congresium'da düzenlenen programa Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül de katıldı.      


Etkinlikte konuşan Millî Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer, ülkelerin en kalıcı sermayesinin beşeri sermaye olduğuna işaret ederek bu sermayenin niteliğini artırmadaki en önemli enstrümanın eğitim olduğunu vurguladı. 

"Sizlerin nitelikli eğitim alabilmeniz için gece gündüz demeden çalışıyoruz"
Özer, Millî Eğitim Bakanlığı olarak öğrencilerin nitelikli eğitim alabilmeleri için gece gündüz çalışıldığının altını çizerek, bölgesel farklılıklar ve okul türü farklılıkları olmadan öğrencilerin en nitelikli eğitime erişmeleri için çaba sarf ettiklerini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çerçevesini çizdiği Türkiye Vizyonu'nun en önemli unsurlarından birinin BİLSEM olduğunu anlatan Özer, tüm ilçelere BİLSEM kurulacağı müjdesini verdiği konuşmasında önem verdikleri bir diğer konunun da fikrî mülkiyet ve sınai haklar olduğunu kaydetti. Bakan Özer, "Çok ciddi bir eğitim seferberliği gerçekleştirdik. Ve 2022 yılında 7 bin 500 ürünün tescili için çaba sarf ettik 2022 yılının sonunda 8 bin 300 patent, faydalı model, marka ve tasarımın tescilini almış bulunuyoruz. Bunların 162 tanesini de ticarileştirebildik. Yani Millî Eğitim Bakanlığı bir taraftan eğitimin niteliğini artırırken diğer taraftan inovatif girişim kapasitesini artıracak şekilde de okullarımızı desteklemeye devam ediyor." dedi.

TÜBİTAK iş birliğinde yapılan Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve  Poster Sunumu Yarışmasında matematik ile çevre ve iklim değişikliği olmak üzere iki önemli başlık olduğunu vurgulayan Özer, Türkçe, yabancı dil ve matematik eğitiminin Bakanlığın öncelikli alanlarından olduğunu söyledi. Çevre ve iklim değişikliği konusunun da eğitimin ana omurgasında yer aldığını ifade eden Özer, öğrenci kongresi konularının Millî Eğitim Bakanlığı'nın öncelikleri ile örtüştüğünü aktardı. 

Sürece desteği nedeniyle TÜBİTAK Başkanı'na ve emeği geçen herkese teşekkür eden Özer'in bir de önerisi oldu. Etkinliğin her ay yapılmasını öneren Özer, "İnşallah her ay 81 ilden lise öğrencilerimizi Ankara'ya getirelim. Kültürel, sanatsal etkinliklerle buluşturalım. Aynı zamanda tematik bir konuda da bir çalıştay yapalım." dedi.

26-12-202226-12-202226-12-2022

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.