Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

LİSELİLER DESTANI YAZIYOR´da imam hatiplerden büyük başarı

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN ve Millî Eğitim Bakanı YILMAZ´ın da ödül törenine katıldığı  Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği iş birliğinde düzenlenen LİSELİLER DESTANI YAZIYOR “Türkiye’nin Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Millî İrade Zaferi” konulu liseliler arası deneme, hikâye ve şiir yazma yarışmasında imam hatipler büyük başarılara imza attı.
LİSELİLER DESTANI YAZIYOR´da imam hatiplerden büyük başarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Liseliler Destanı Yazıyor” Şiir, Deneme ve Hikâye konulu yarışmasının, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine katıldı. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından lise öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin takdim edildiği törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarışmayı düzenleyen Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin yöneticilerine ve yarışmada emeği bulunanlara teşekkür etti.

“TÜRKÇE, DÜNYANIN EN KADİM DİLLERİNDEN BİRİDİR”

Türkçenin, dünyanın en kadim ve yaygın olarak kullanılan dillerinden biri olduğuna ve bugün geniş bir coğrafyada farklı lehçe ve ağız değişiklikleriyle etkisini sürdürdüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte Yusuf Has Hacip, Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Ali Şir Nevai gibi isimlerin, Türkçenin taşıyıcısı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yüzyılda da Türkiye’de Mehmet Akif, Ömer Seyfettin, Yahya Kemal, Necip Fazıl, Arif Nihat Asya, Azerbaycan’da Bahtiyar Vahabzade, İran’da Şehriyar gibi pek çok dil ustasının, Türkçenin gücünü gösteren eserler ortaya koyduğunu hatırlattı.
Türkçenin, siyasi tartışmaların tarafı hâline getirilmiş olmasını, yakın tarihte yaşanan en ciddi sıkıntılardan biri olarak gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dil devrimi adı altında Türkçemiz tatsız, tuzsuz, ruhsuz, renksiz kelimelerin tasallutuna sokularak, milletimizin kadim medeniyetiyle arasındaki bağ zayıflatılmaya, hatta kopartılmaya çalışılmıştır. Yani aslında bizim damarlarımız kesilmiştir. Tarihten olan bağımız, o damarlar kesilmiştir. Zaten, bir milletin dil noktasında bu damarını kestiğiniz anda, dedesiyle arasındaki bağı koparmış olursunuz” diye konuştu.

“OSMANLI TÜRKÇESİNİN OKULLARDA ÖĞRETİLMESİ ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAKTIR”

Bugün genç birinin; Mehmet Akif’i, Ömer Seyfettin’i ve Ahmet Haşim’i dahi anlayamıyor olmasının, bu dönemde Türkçeye yapılan suikastın sonucu olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dilimizin zenginliğini kendi elimizle yok etmeye çalıştığımız bu cinnet dönemini artık inşallah geride bıraktığımıza inanıyorum” dedi. Önü kesilmiş olsa da bu dönemin tahribatı hâlâ devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlı Türkçesinin okullarda öğretilmesini önemli bir adım olarak gördüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkçenin yeni bir tehlikenin tehdidi altında olduğuna dikkat çekti ve “Maalesef Türkçemizde, internet ortamı başta olmak üzere, pek çok mecrada, genç nesilleri tesiri altına alan yeni bir bozulma süreci yaşıyoruz. Bu konuda aileden okula, basın-yayın kuruluşlarından iş dünyasına kadar herkese düşen önemli görevler var. Tabelalarda, yazışmalarda ve konuşmalarda şahit olduğumuz yabancı kelime kullanma hastalığı, artık tahammül sınırlarını aşan bir boyuta ulaşmıştır” değerlendirmelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı olarak, sigara kullanma alışkanlığına karşı verdiği mücadele gibi yabancı kelime kullanma alışkanlığı konusunda da mücadele ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yaptığı yerler başta olmak üzere, Türkçe dışında tabelalar gördüğünde mekânların sorumlularına, bu isimlerin değiştirilmesini tavsiye ettiğini aktardı. Ancak, bu konuda arzu ettiği hassasiyeti henüz göremediğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, el birliğiyle bu meselenin de üstesinden gelineceğine inandığını söyledi.

"Bu çatı altında birleşeceğiz"

Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy´un şiirinden "Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz. Gelmişiz dünyaya millet, milliyet nedir öğretmişiz." dizelerini okudu. "Biz böyle bir millettik." diyen Erdoğan, gençlere, "Sizlerden beklentimiz, tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet." diye seslendi.

Birilerinin gençleri sürekli tenkit, tezyif eden, küçümseyen, iğneleyen tavrını doğru bulmadığını dile getiren Erdoğan, pırlanta gibi bir gençliğin olduğunu kaydetti. Gençlere çok güvendiğini ifade eden Erdoğan, Arif Nihat Asya´nın Fetih Marşı´nın,

"Yüzüne çarpmak gerek zamanenin fendini.

Göster, kabaran sular nasıl yıkar bendini.

Küçük görme, hor görme, delikanlım kendini.

   Şu kırık abideyi yükseltecek taştasın,

   Fatih´in İstanbul´u fethettiği yaştasın."

dizelerini hatırlattı. Erdoğan, ecdadın izinden giden gençlerin her birini birer "Fatih" adayı olarak gördüğünü, bunun için gençlerin kendilerini çok iyi yetiştirmeleri gerektiğini vurguladı. Fatih Sultan Mehmet Han´ın 21 yaşında dünyanın en gelişmiş toplumunu tasarlayabilen, en usta kılıç erbabının karşısına çıkabilen, altı dil konuşabilen, dünya siyasetine yön verebilen birikime sahip olduğunu anımsatan Erdoğan, gençlerden de bu gayretin beklendiğini söyledi. Erdoğan, "Millet olarak destan yazıyor ama bunu edebi değere dönüştürmekte aynı başarıyı sağlayamıyoruz. Gençlerimizden Mehmet Akif´in Çanakkale Şehitleri ve İstiklal Marşı şiirleri, Arif Nihat Asya´nın Bayrak, Fetih ve Dua şiirleri kıvamında nesillere salih şiirler bekliyoruz. Aynı şekilde bu destanlarımızı gönüllere nakşedecek romanlar, hikayeler, senaryolar bekliyoruz." diye konuştu. Ödüle layık görülenlere ve "Liseliler Destanı Yazıyor" yarışmasına katılanları tebrik eden Erdoğan, yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 “Değerler eğitiminde 15 Temmuz Demokrasi Zaferi´nin gelecek kuşaklara aktarılması da var"

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise konuşmasına, yarışmayı düzenleyen Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği başta olmak üzere katkı verenlere teşekkür ederek başladı. Yarışmaya katılan öğrencileri tebrik eden Yılmaz, dereceye giren öğrencilerin başarılarının artarak devamını diledi.

Değerler eğitiminin eğitim öğretim sisteminin bütününde yer almasını istediklerini ifade eden Yılmaz, "Güncellenen öğretim programlarında değerler eğitimine yer verdik. Değerler eğitimi içerisinde ülkemizin demokrasi tarihinde önemli bir kırılma noktası olan 15 Temmuz Demokrasi Zaferi´nin gelecek kuşaklara aktarılması da var." dedi. 15 Temmuz´da milli irade, demokrasi, hukuk devleti ve ülkenin birliğini hedef alan girişime karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın çağrısı üzerine halkın hakkına, hukukuna, evlatlarının geleceğine, seçtikleri aracılığıyla yönetilme hakkına sahip çıktığını anlatan Yılmaz, "Memleket kadar büyük yüreği olan bu aziz millet, elinde hiçbir silah olmadan tanklara, uçaklara, helikopterlere karşı bir destan yazdı." diye konuştu.

Türkiye genelinde bin 978 eser elemelere katıldı

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem ise 15 Temmuz darbe girişiminde şehit ve gazilerin bulunduğuna işaret ederek "15 Temmuz´u unutmadık, unutturmayacağız" diyerek Milli Eğitim Bakanlığı ile yarışma düzenlendiğini aktardı. Yarışma ile toplumda darbelere ve Türkiye´ye kurulan tuzaklara karşı duyarlılığı artırmak istediklerini dile getiren Erdem, 15 Temmuz destanının gençlerin kaleminden şiir, hikaye ve deneme olarak ebedileşmesini, nesilden nesle aktarılarak unutturulmamasını istediklerini söyledi. Türkiye genelinden bin 978 eserin elemelere katılma hakkı elde ettiğini bildiren Erdem, yarışmanın birincilerinin 15 bin lira ödülün yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir yurt dışı gezisine katılma hakkını da yakaladığını belirtti. Erdem, yarışmanın ikincilerinin onar bin, üçüncülerin beşer bin, dördüncü, beşinci ve altıncı olanların da biner lira teşvik ödülü kazandıklarını, ayrıca her dalda ilk 100´e giren eserlerin kitap olarak yayımlandığını kaydetti. 

Yarışmada şiir, deneme ve hikaye dallarında dereceye giren öğrencilere Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Ekrem Erdem ile eski Kültür Bakanı Atilla Koç tarafından ödülleri takdim edildi.


"ŞİİR" DALINDA DERECEYE GİRENLER 

1.

Reyhan CAN

Erzincan IMKB Nevzat Ayaz Fen Lisesi
ERZİNCAN

2.

İnanç KIRMAZ

Özel Doğumarmara Meslek Ve Teknik Anadolu Lisesi
SAKARYA

3.

Gizem GÜLBÜZ

Ordu İMKB Sosyal Bilimler Lisesi
ORDU

Teşvik Ödülü

Dilde DURU

Amasya Anadolu Lisesi
AMASYA

Teşvik Ödülü

İklima YILDIRIM

Kazım Karabekir İmam Hatip Lisesi
İSTANBUL

Teşvik Ödülü

İsmail Emre GÜMÜŞ

Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi
KARAMAN


 

"DENEME" DALINDA DERECEYE GİRENLER 

1.

İbrahim Ethem ALPER

Özel Muradiye Erkek Fen Lisesi
ANKARA

2.

Remle AÇIKGÖZ

Bahçe Zübeyda Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
OSMANiYE

3.

Beyza Nur DEMİRTAŞ

Konya Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi
KONYA

Teşvik Ödülü

Hacer Serra BAL  

Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi  
İSTANBUL

Teşvik Ödülü

Melikşah AYDOĞAN

Göksu Fen Lisesi 
KAHRAMANMARAŞ

Teşvik Ödülü

Abdurrahman ADIYAMAN

Ağrı Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi
AĞRI

 

"HİKÂYE" DALINDA DERECEYE GİRENLER 

1.

İkbal Nur TAŞDELEN

İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi
BURSA

2.

Gökçe GÜLER

Derici Mustafa Gürbüz Anadolu Lisesi
AYDIN

3.

Elif Buse MERMİ 

Üsküdar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
İSTANBUL

Teşvik Ödülü

Gamzenur KAP

Ali Metin Kazancı Rize Lisesi 
RİZE

Teşvik Ödülü

Hayrunnisa DALDALLI

Tevfik İleri Anaolu İmam Hatip Lisesi  
ANKARA

Teşvik Ödülü

Ayyüce Gökçen UZ

Ankara Gazi Anadolu Lisesi  
ANKARA

 18-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-201818-03-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.