Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Medeniyet Bilinci Seminerleri İzmir'de Gerçekleştirildi

Medeniyet Bilinci Seminerleri İzmir'de Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüz himayesinde, Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAR) ve Turkcell işbirliğiyle düzenlenen 'Medeniyet Bilinci' seminerleri İzmir'de gerçekleştirildi.

Ülkemizin tarihi birikiminin doğru ve sağlıklı temeller üzerine inşa edilmesi amacıyla "İstanbul Uluslararası Medeniyet Araştırmaları Merkezi" desteği ile Medeniyetler İttifakı Türkiye Ulusal Eşgüdüm Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa tarafından Medeniyet Nehri, Medeniyetler Arası Etkileşim ve Medeniyetler Çatışmasından Medeniyetler İttifakı'na olmak üzere üç bölümden oluşan "Medeniyet Bilinci" Seminerleri İzmir  Bornova Şehit Erol Olçok AİHL'de gerçekleştirildi.

MEDAR Medeniyet Bilinci Seminerleri kapsamında Bornova Şehit Erol Olçok AİHL'de düzenlenen programa Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, Prof. Dr. Bekir Karlığa, MEB Din Öğretimi Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanı Uğur Tecir, Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu  ve İl Milli Eğitim Din Öğretimi Şube Müdürü Yusuf Yılmaz katıldı.

Bornova Şehit Erol Olçok AİHL'de düzenlenen seminerde İl Milli Eğitim Müdürü ve Genel Müdürümüzün konuşmalarının ardından Prof.Dr. Bekir Karlıağa  İHL ve İHO öğretmenlerine seminer sunumunu yaptı.

Seminerde Medeniyet perspektifinin önemini hatırlatan Bekir Karlığa, "Medeniyet, insanlığın başlangıcından bugüne kadar akıp gelen bir nehirdir. Bu bakımdan tüm insanların katkı ve katılımlarıyla oluşan ve belirli özellikleri bulunan medeniyet, ortak evrensel insanlık mirasıdır." dedi.

Karlığa, konuşmasında ayrıca batı merkezci bir medeniyet anlayışı yerine, küresel ölçekte kapsayıcı bir uygarlık anlayışı sergilenmesini gerektiğini kaydetti.

Program'da ayrıca MEDAR tarafından hazırlanan Medeniyet Bilinci belgeseli izlendi. Program öğretmenlere sertifika, protokole çiçek ve plaket takdimiyle tamamlandı.

18-02-202018-02-202018-02-202018-02-202018-02-2020

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.