Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Millî Eğitim Bakanımız Mahmut Özer, Çeşitli Açılış Ve Programlara Katılmak Üzere Gaziantep'i Ziyaret Etti

Millî Eğitim Bakanımız Mahmut Özer, çeşitli açılış ve programlara katılmak üzere Gaziantep'i ziyaret etti. Burada Valilikte düzenlenen İl Eğitim Değerlendirme toplantısına katılan Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer toplantıda Gaziantep'te yapılacak eğitim yatırımlarının müjdesini verdi.
Millî Eğitim Bakanımız Mahmut Özer, Çeşitli Açılış Ve Programlara Katılmak Üzere Gaziantep'i Ziyaret Etti

138 anaokulu ve 4 milyar liralık toplam yatırım müjdesi

Bakan Özer toplantının akabinde yaptığı konuşmada Gaziantep'teki kronik eğitim yatırım problemlerinin çözülmesi için çok önemli fonlar ayırdıklarını aktararak Gaziantep'in eğitim tarihindeki geçmişine bakıldığı zaman müthiş bir kapasite artışına gidildiğini gördüklerini vurguladı. 

Gaziantep'e yeni atanan 1.300 öğretmenin ikinci dönemle birlikte görevlerine başladığını söyleyen Bakan Özer, öğretmen başına düşen öğrenci sayısının azaltılmasında ve eğitimin daha etkileşimli bir şekilde sürmesinde yeni atamaların çok önemli katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Ülke genelinde 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin de yeni ana sınıfını 2022 yılı sonu itibarıyla hizmete alacaklarını söyleyen Bakan Özer,  bu 3 bin anaokulundan 138 tanesini Gaziantep'e kazandıracaklarını, bununla ilgili arazi çalışmalarının tamamlandığını ve ihtiyaç olan kaynakların hemen göndereceklerini ifade etti. Gaziantep'teki yatırım bütçesini ek yatırımlarla birlikte 2,5 milyar liradan 138 anaokulu, büyük onarımlar, kamulaştırmalar ve ilave yatırımlarla birlikte 4 milyar liraya çıkarttıklarını ve bu yolla çok ciddi bir yatırımı Gaziantep'e kazandırmış olacaklarını vurguladı.

Akabinde Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaret eden Bakan Özer, sonrasında İbni Sina Anaokulu'nun açılış törenine katıldı.

Vali Davut Gül, Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kiraz, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve  Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül vediğer protokol üyeleri de Bakan Özer'e eşlik etti. Törende protokol konuşmalarının ardından kurdele kesimi yapılarak okulun açılışı gerçekleştirildi. Heyet ardından sınıfları gezerek öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İbni Sina Anaokulunun açılış törenindeki konuşmasında, Türkiye'de son 20 yıl içinde eğitim alanına önemli yatırımlar yapıldığını söyledi.

 

Bu yatırımlar sayesinde çocukların eğitime erişiminin kolaylaştırıldığını anlatan Özer, kısa süre içinde de bu yatırımların okullaşma oranlarının yükselmesinde etkisinin görüldüğünü ifade etti.

 

Bakan Özer; sadece bina ve derslik yapmadıklarını, aynı zamanda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ile derslik başına düşen öğrenci sayısını azaltmak için de ciddi bir şekilde öğretmen alımlarının gerçekleştiğini belirterek "2000'li yıllarda 500 binler seviyesinde olan öğretmen sayısı, bugün 1,2 milyona ulaştı. Yani bugün eğitim sistemimizde görev yapan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 75'i, son 19 yılda eğitim sistemine dâhil oldu. Diğer alanlardaki gibi eğitimde de bu devasa dönüşüm, güçlü bir liderlik gerektiriyordu. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde eğitimde son 20 yıl, cumhuriyetin kuruluşundan itibaren eğitim tarihine damgasını vuran en kritik dönem olmuştur. Ben, Sayın Cumhurbaşkanı'mıza eğitime her zaman öncelik verdiği için, bütçelerde en büyük payı her zaman eğitime ayırdığı için hem şahsım hem de camiam adına en içten şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

 

"5 ay gibi kısa sürede 59 yeni anaokulunu hizmete aldık"

Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün tüm Türkiye'de bu hedefe ulaşmak için gece gündüz demeden büyük bir çabayla bir süreç yönetimi gerçekleştirdiğini kaydeden Özer, şöyle konuştu: "5 ay gibi kısa sürede 59 yeni anaokulunu ve 6 bin 950 yeni anasınıfını hizmete aldık. 214 yeni anaokulunun ihalesini tamamladık. Arsası bulunan 1095 anaokulunu yatırım bütçesine dâhil ettik. Yani 5 ay gibi kısa sürede anaokuluyla ilgili, okul öncesindeki dönemde okullaşmayla ilgili koymuş olduğumuz hedefte çok önemli bir mesafe aldık. 3 bin anaokulu yapmak için geriye kalan 1632 anaokulunda tüm illerimizde yeni arsalar buldukça yatırım bütçesine, programına dâhil etmeye çaba sarf ediyoruz. İşte bu gün 1600 yeni anaokulunun 138'ini Gaziantep'imize vermiş olduk. İstanbul'da yapacağımız bin yeni anaokulundan sonra en fazla anaokulu yapılan il olarak Gaziantep yer almaktadır. Bu yapacağımız yatırımların Gaziantep'e hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah Gaziantep, sadece kendi yerel sorunlarını çözen bir şehir değil, aynı zamanda bölgesinde iyi örneklerle diğer illere örnek olan bir şehir olacak. Burada yetişen gençlerimizin geleceğin güçlü Türkiye'sinde ülkemizi bölgesinin lideri, dünyada sözü geçen bir ülke olmasında sorumluluklarını yerine getirecek gençler olmasını diliyorum. Açılışını yapacağımız İbni Sina Anaokulunun hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Dilerim ki buralardan nice İbni Sinalar, nice Aziz Sancarlar yetişir."

 

"Gelen görüşleri değerlendirerek taslağa son şeklini vereceğiz"

Bakan Özer, mevcut hükûmet tarafından başlatılan eğitim seferberliğinin Resmî Gazete'de yayınlanan "Öğretmenlik Meslek Kanunu" ile taçlandığını vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: "7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu; bu ülkede 1960'lı yıllardan itibaren eğitim camiasının, eğitim paydaşlarının en büyük özlemiydi. Yani öğretmenliğe mahsus bir kanunun olması ve burada kariyer merkezli öğrenmenin kişisel gelişimini, mesleki gelişimini sürekli yönlendiren bir sistematiğin kurgulanması, hakikaten en son 1-3 Aralık'ta yapmış olduğumuz 20. Millî Eğitim Şûrası'na kadar bütün şuralarda ayrıntılı olarak ele alındı. Allah'a şükür, 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla TBMM'ye sevk edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu; 4 Şubat'ta TBMM'de kabul edildi, 14 Şubat'ta da böyle kritik bir günde yasalaştı. Regaip Kandili'nde Mecliste kabul edildi, Sevgililer Günü'nde de yürürlüğe girdi. Bu Öğretmenlik Meslek Kanunu; hükûmetimizin, Cumhurbaşkanı'mızın öğretmenlere verdiği değerin en önemli göstergelerden biri. Artık Türkiye, öğretmenine mahsus kanunun olduğu ender ülkelerden biri oldu. Dün itibarıyla da meslek kanununun uygulanmasıyla ilgili yönetmelik taslağını kamuoyuyla paylaştık. Tüm öğretmenlerimizden, eğitim paydaşlarından görüşlerini almak için 1 aylık bir süre belirledik; 15 Mart'ta gelen görüşleri değerlendirerek taslağa son şeklini vererek inşallah, yayınlayacağız. Öğretmenlerimizin adaylık kaldırma, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili tüm süreçlerini de ayrıntılı bir şekilde tanımlama imkânımız olacak. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun tüm öğretmenlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum."

 

Özer, yaptıkları yatırımlardan Gaziantep'in de payına düşeni aldığını söyledi.

Yaptıkları değerlendirme toplantısında Gaziantep'in eğitimde nereden nereye geldiğinin daha iyi görüldüğünü belirten Bakan Özer, "Okullaşma oranının okul öncesinden özel eğitime, mesleki eğitime kadar eğitimin tüm kademelerinde ne kadar büyük bir gelişme gösterdiğini net bir şekilde şahitlik ettim. Bugün Gaziantep'imizin kendine koyduğu hedeflere ulaşabilmesi için 2021'de belirlemiş olduğumuz ve 2022'de aktarılan yatırımlarla 2,5 milyar olan yatırımını 4 milyara çıkarmış bulunuyoruz. Buradaki en kritik yatırım, Gaziantep'imize okul öncesi dönemde okullaşma oranını artırmak için yapacağımız 138 yeni anaokulu müjdesidir. Biz eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranı artarken okul öncesi dönemiyle ilgili 2021'de yeni bir hedef koyduk. Hedefimiz; 3 yaşta yüzde 14 olan okullaşma oranını yüzde 50'ye, 4 yaştaki yüzde 35 olan okullaşma oranını yüzde 70'e, 5 yaştaki yüzde 78 olan okullaşma oranını da yüzde 100'e çıkarmaktır. Bunun için 3 bin yeni anaokulu, 40 bin de yeni ana sınıfı yapmayı planladık, 2022 bütçesinde buna yönelik düzenlemeyi yaptık." ifadelerini kullandı.

 

 

 16-02-202216-02-202216-02-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.