Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, İstanbul'da Düzenlenen TEKNOFEST 2023 Festivalinde Standımızı Ziyaret Etti

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Türkiye'de millî teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST'i ziyaret etti ve Genel Müdürlüğümüzün projelerinin de sergilendiği MEB standında incelemelerde bulundu.
Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, İstanbul'da Düzenlenen TEKNOFEST 2023 Festivalinde Standımızı Ziyaret Etti

Genel Müdürlüğümüz proje, etkinlik ve çalışmalarıyla TEKNOFEST 2023'te...
Bakanımız Sayın Mahmut Özer; Genel Müdürlüğümüzün Başarılı Örnekler Sergisi, HİSAR (İmam Hatip, inovasyon, STEM, Atölye, Robotik), ERDEM (Eğitimde Rehberlik ve Destekleme Modeli) ve TEKNOFEST finaline kalan özgün proje, etkinlik ve çalışmaları hakkında bilgi aldı; Genel Müdürlüğümüz standında incelemelerde bulundu.

Sayın Özer'e; Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesinin "Deneyim Alanında Metaverse Faaliyetleri", Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinin Başarılı Örnekler Sergisi kapsamında mangala, go, koridor vb. zekâ oyunlarından oluşan "Kartal Bilim Üssü Faaliyetleri", Yalova Çiftlikköy Şehit Abdülhamit Kaya İmam Hatip Ortaokulunun Erdem projesi kapsamındaki "Tekno Okul etkinlikleri", Eyüp Sultan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin "5000 Feet Yarış projesi", Konya Seydişehir Anadolu İmam Hatip Lisesi "İHA yarışmaları", İstanbul Bahçelievler 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin "Teknoloji İmam Hatip Okulları" konulu projeler hakkında sunum yapıldı.

TEKNOFEST İstanbul'da birçok kategoride yapılan teknoloji yarışmalarında öğrenciler ve farklı eğitim seviyelerinden katılımcılar projelerini sergiliyor. Genel Müdürlüğümüz deneyim, etkinlik ve sergi alanlarında proje ve çalışmalarımızı sunuyor.

Festival heyecanı sürerken gençlerle bir araya gelen Sayın Mahmut Özer, stantları gezerek öğrencilerle sohbet etti ve yarışmalar ile projeler hakkında bilgi aldı. Bakanlığın 9 genel müdürlük ve çok sayıda katılımcıyla festival içinde aktif rol aldığını belirten Özer, sürece katkı verenlere teşekkür etti.

"TEKNOFEST, artık bir çatı organizasyon"
İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki ziyaretinde yaptığı değerlendirmede, TEKNOFEST'in artık bir çatı organizasyonuna dönüştüğünü belirten Sayın Mahmut Özer, "TEKNOFEST, bilim teknik alanında tüm gençlerimizin, öğrencilerimizin ürünlerini hazırlayıp sunma, bir festival havasında bir araya gelme, bir şenlik havasında bilimsel etkinlikler yapma, oradaki gelişmeleri takip etme, aynı zamanda savunma sanayi ile ilgili de gelişmeleri takip etme alanına dönüştü." dedi.

"TEKNOFEST devam ettikçe tüm öğrencilerimiz bu kültürle yetişmeye başlayacaklar."
Bakan Mahmut Özer sözlerine şöyle devam etti: "Millî Eğitim Bakanlığı olarak zaten bir yıldan beri, her TEKNOFEST'ten önce bir yıl içinde tüm okullarımız, sadece meslek liselerimiz değil; fen liselerimiz, Anadolu liselerimiz, bilim sanat merkezlerimiz, diğer taraftan özel eğitim okullarımız, tüm öğrencilerimiz bu üretim, inovatif yaklaşımlarla fikrî mülkiyetle ilgili çalışmalarla ürünlerini TEKNOFEST'in ana konseptinde üretip burada arkadaşlarıyla paylaşıyorlar. Özellikle robotikle ilgili çalışmalar, arama kurtarmayla ilgili çalışmalar, dijital içerik üretmeyle ilgili çalışmaların ön plana çıktığını görüyoruz. Gerçekten bu devam ettikçe tüm Türkiye'de, tüm eğitim sisteminde öğrencilerimiz artık bu kültürle yetişmeye başlayacaklar. Emeği geçen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, T3 Vakfımıza çok teşekkür ediyorum. Yine burada binlerce öğretmenimiz ve öğrencimiz var. Tüm öğretmenlerimiz ve öğrencilerimize en içten şükranlarımı sunuyorum."

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, AR-GE ve Projeler Daire Başkanımız Uğur Tecir'den yürütülen faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Millî Eğitim Bakanlığı için ayrılan festival alanında sergi, etkinlik, deneyim, yarışma alanı ve animasyon stüdyosu kurulurken; buralarda öğrencilerin yaptığı bomba imha robotu, arama kurtarma robotu, enkaz arama robotu, akıllı robotlar, VR deneyim alanları, animasyon stüdyosu, insansız su altı aracı, yaralı asker kurtarma aracı, uzay mekiği oksijen destek sistemi, deprem izolatör sistemi, yapay zekâ ile ciğerlerimiz sönmesin gibi projeleri yer alıyor.

29-04-202329-04-202329-04-202329-04-202329-04-202329-04-202329-04-202329-04-202329-04-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.