Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi'nin Tanıtım Programına Katıldı

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz ve Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen değer temelli bir din öğretimi projesi olan "Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi"nin tanıtım programına katıldı.    
Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi'nin Tanıtım Programına Katıldı

Ankara Mogan MTAL Uygulama Otelinde gerçekleştirilen Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi Açılış Programı; Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Bakan Yardımcılarımız Sayın Celile Eren Ökten ve Sayın Ömer Faruk Yelkenci, Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural'ın katılımlarıyla başladı.

Bakan Tekin, programın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, dünyanın birçok ülkesinde bir asırda görülebilecek felaketlerin çok kısa bir zamanda görülmesini mümkün kılan bir coğrafyada bulunduğunu ifade ederek böyle bir kader ve imtihana hazırlıklı olmak, gerekli hazırlıkları yapmak gerektiğine işaret etti.

Son on yılda ülkede ve ülkenin etrafında yaşananları, FETÖ'nün darbe girişimini, terör olaylarını dile getiren Tekin, tüm dünya ile birlikte salgın sürecinin ve ardından 6 Şubat depremlerinin yaşandığını belirterek, "Bu saydığım şeyler ortalama sıradan bir dünya ülkesinde bile asırda bir görülen şeyler." değerlendirmesinde bulundu.

Millî Eğitim Bakanlığının tüm bu durumlar karşısında üzerine düşenleri yapmak zorunda olduğuna işaret eden Tekin, "Yapmazsak gelecek kuşakları kaybedeceğiz, yapmazsak milletin geleceğini kaybedeceğiz." diye konuştu. Bakan Tekin, çalıştayın amacına ilişkin değerlendirmesinde "Türkiye zor bir coğrafya. Bu coğrafyada, her an her türlü olağan dışı bir durumla karşı karşıya kalabiliriz, bu tür olaylara her an hazırlıklı olunması gerektiğini düşünüyorum. İnanıyorum ki yaşadığımız felaketin acılarını telafi edebilmek, yaralarını sarabilmek açısından hem de bundan sonra yaşayabileceğimiz bu türden felaketlere, acılara karşı tedbirli olabilmek açısından güzel bir etkinlik olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Bakan Tekin, "Son yıllarda sıklıkla ve büyük ölçeklerde ülkemizde meydana gelen doğal afetler, bilhassa deprem, bize gösterdi ki maddi hazırlık kadar manevi hazırlık da büyük önem taşımaktadır. Dayanıklı Sınıflar Hareketi'nin öncelikli amacı genç insanları, içinde kaygı, korku, endişe barındıran felaket anlarındaki her türlü karşılaşmalara hazırlamaktır. Bu projede görev alan mesai arkadaşlarıma ve kıymetli akademisyenlerimize teşekkür ediyor, çalıştay çıktılarının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." değerlendirmesini yaptı.

"Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi'nin inanç, hayat ve ben arasındaki ilişkiyi inceleyerek dayanıklı olmak ve yeniden yola devam etmek üzere öğretmenlerin ve öğrencilerin iyi oluş durumlarına yardımcı olma hedefi ile 6 Şubat 2023'te yaşanan büyük depremin ardından tasarlandığını ifade eden Tekin, etkinliği organize eden eski Din Öğretimi Genel Müdürü Prof. Dr. Mualla Selçuk ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğüne teşekkür etti.

Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen programda yaptığı konuşmada,

Din öğretimi Genel Müdürlüğü olarak; akademik başarı, bilimsel çalışmalar, yenilikçi fikirler, kültür sanat ve edebiyat çalışmaları, toplumsal sorumluluk ve gönüllülük alanında birçok çalışma yaptıklarını ve uygulamalarının devam ettiğini belirtti.

"Kişisel ve Mesleki Gelişim" kapsamında öğretmenlerimizin her alanda desteklenmesi, kişisel ve mesleki gelişim faaliyetlerinde sürekliliğin sağlanmasını hedeflediklerini söyleyen Ahmet İşleyen, bu hedef doğrultusunda geniş kitlelere kısa sürede ulaşmaya imkân sağlayan "Eğiticilerin Eğitimi Modeli" ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin görev yaptıkları illerde, eğitim-öğretim sürecini aksatmadan, düzenli ve sürekli eğitimlerle desteklenmelerini planladıklarını vurguladı.

Geçmiş yıllarda öğrenci ve öğretmen odaklı uygulanan HİSAR (İnovasyon, Stem, Atölye, Robotik) Projesi ile ilk etapta 241 öğretmene eğitici eğitimi verdiklerini belirten İşleyen, sonrasında 12 bine yakın öğretmen ve 50 binin üzerinde öğrencinin bu alanda eğitimlerini tamamladığını ifade etti.

"Yapay Zekâ Stratejisi" kapsamında öğretmenlerin mesleki gelişimini desteklemek, öğrencilerin yapay zekâ ve uygulama teknikleri hakkında uzmanlaşmasını sağlamak ve ülkemize yapay zekâ uzmanı yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla "FEYZA (Fırsatları Artıran Eğitimde Yapay Zekâ) Projesi"ni hayata geçirdiğini vurgulayan Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen, ilk etapta Türkiye genelinde 4 bin 800 öğretmen ve 4 bin 800 öğrenciye yapay zekâ uygulamaları eğitimi verilmesini hedeflediklerini, okullarda yapılacak planlama sonucunda yıllık hedeflerinin 50 bin öğrenciye yapay zekâ uygulamaları eğitimi vermek olduğunu söyledi.

Dayanıklı Sınıflar Hareketi'nin değer temelli bir din öğretimi projesi olduğunu belirten İşleyen, "Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi inanç, hayat ve ben arasındaki ilişkiyi inceleyerek, dayanıklı olmak ve yeniden yola devam etmek üzere öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin iyi oluş durumlarına yardımcı olma hedefi ile tasarlanmıştır. Yapılacak eğitimler neticesinde; akıl, kalp ve eylemi bütünleştirme becerisini geliştirerek Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğümüz ile iş birliği çerçevesinde yaygınlaştırılmasını sağlamak ve gönüllülük esasına göre, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerimizin yeterliliklerini artırmayı hedefliyoruz." dedi.

Genel Müdürümüz Ahmet İşleyen; projeye destek olan, projede emeği geçen ve projede yer alarak eğitimlere gönüllü katılım sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

04-12-202304-12-202304-12-202304-12-202304-12-202304-12-202304-12-202304-12-202304-12-202304-12-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.