Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Kıbrıs'ta Çeşitli Temaslarda Bulundu

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin Kıbrıs'ı ziyaret ederek KKTC Başbakanı Sayın Ünal Üstel ve KKTC Meclis Başkanı Sayın Zorlu Töre ile bir araya geldi. Sayın Tekin'e Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen de eşlik etti.
Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Kıbrıs'ta Çeşitli Temaslarda Bulundu

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, resmî programları kapsamında ilk olarak KKTC Meclis Başkanı Sayın Zorlu Töre ve Türkiye'nin KKTC Büyükelçisi Sayın Metin Feyzioğlu ile görüştü.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ikinci vatan olarak kabul ettiklerini belirterek bu yılın, Türkiye Cumhuriyeti'nin yüzüncü yılı olduğunu hatırlattı. Çocuklara Kurtuluş Savaşı'nın ardından kurulan cumhuriyet ve verilen mücadelenin önemini anlatmaya, bayrak ve devletine sahip çıkma şuurunu vermeye çalıştıklarını anlatan Sayın Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başka bir vizyonu ortaya koyduğunu, önümüzdeki yüzyılda Türkiye Yüzyılı'nın inşa edileceğini söyledi. Bu sorumlulukla hareket ettiklerini kaydeden Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Bakanlık çalışmalarında KKTC'nin de ayırt edilmediğini, Türkiye'deki çocukların yararlandığı olanaklardan buradaki çocukların da yararlanması için çaba sarf ettiklerini belirtti. 

Bakan Tekin ve heyetini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ağırlamaktan şeref duyduklarını kaydeden KKTC Meclis Başkanı Töre de "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne, Millî Eğitim Bakanlığımızın ana vatan Türkiye'den yapmış olduğu çok büyük katkılar vardır. Millî davamız müşterektir. Özümüz, milletimizdir ve öznemiz millî davamızdır. Kıbrıs'taki Türk gençliğinin de Türk çocuklarının da mutlaka millî ve manevi değerle yetişmesi gerekir ki gelecek güvencemiz sağlam olsun." diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin'in programı kapsamında daha sonra KKTC Başbakanı Sayın Ünal Üstel'i ziyaret etti.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, KKTC'ye eğitim ve öğretim alanında destek vermeyi ve burada güzel çalışmalar yapmayı temenni ettiklerini ifade ederek şunları kaydetti: "Biz kendi çocuklarımız için eğitim ve öğretim anlamında sunabildiğimiz tüm imkânları buradaki kardeşlerimiz, çocuklarımız için de sunmak isteriz. Planlamalarımızı da öyle yapıyoruz. KKTC'den gelen destek taleplerinin karşılanması, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı. Gün boyu yapılacak çalışmaların hayırlı sonuçlar ortaya çıkarmasını temenni ediyorum. Yeni dönemde hem Türkiye'deki hem de buradaki çocuklarımız için güzel şeyler yapmayı Allah bize nasip etsin."

"Türkiye ile iyi ilişkilerimiz sayesinde eğitimde yaşadığımız sıkıntıları aşıyoruz"
KKTC Başbakanı Ünal Üstel de Bakan Tekin'in ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, hükûmet olarak çocukların daha güvenli ortamda iyi bir eğitim alabilmesi için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. KKTC ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin tarihi bağına dikkati çeken Üstel, "Türkiye ile iyi ilişkilerimiz sayesinde eğitimde yaşadığımız sıkıntıları aşıyoruz." ifadesini kullandı.

Bu yıl okullarda eğitimi haftada iki gün tam güne çıkardıklarını aktaran Üstel, 2025 yılında tüm okullarda tam gün eğitimi beş güne çıkarmayı ve eğitim sistemini yavaş yavaş daha çağdaş bir noktaya taşımayı hedeflediklerini kaydetti.

Bakan Tekin, daha sonra Atatürk Meslek Lisesi, Atatürk Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Uygulama Anaokulu ile Hala Sultan İlahiyat Kolejini ziyaret etti. Bu okullarda okuyan öğrenci, öğretmen ve idarecilerle sohbet eden Bakan Tekin, beklentileri dinledi.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin ve Genel Müdürümüz Dr. Ahmet İşleyen ile beraber ziyaretlere KKTC Millî Eğitim ve Kültür Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu, Bakan Yardımcımız Sayın Nazif Yılmaz, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Tuba Korkmaz, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Ömür Karakullukçu, Personel Genel Müdürü Bülent Çiftçi de katıldı.

05-10-202305-10-202305-10-202305-10-202305-10-202305-10-202305-10-202305-10-202305-10-202305-10-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.