Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, KKTC'li Mevkidaşı Sayın Nazım Çavuşoğlu İle Bir Araya Geldi

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu ile eğitim alanındaki iş birliği konularını görüşmek üzere bir araya geldi.
Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, KKTC'li Mevkidaşı Sayın Nazım Çavuşoğlu İle Bir Araya Geldi

MEB Tevfik İleri Salonu'nda gerçekleşen görüşmede Bakanımız Sayın Yusuf Tekin, Millî Eğitim Bakanı olarak göreve geldikten sonra ilk ağırladıkları heyetin KKTC heyeti olduğunu belirterek bundan büyük mutluluk duyduğunu kaydetti. 

 
Millî Eğitim Bakanlığı olarak KKTC ile "iki devlet tek millet" anlayışını sözde değil, özde hayata geçirmek istediklerini ve hükümetler arası ilişkilerin yanı sıra toplumlar arası ilişkilere de büyük önem verdiklerini ifade ederek şunları söyledi: Bir millet olma vasfının devam ettirmenin önemine çok inanıyorum. Bunu yapmamız gerekiyor. Bizim görevimiz aslında bir millet vasfının devam etmesini sağlamak. Bu konuda da bizim üzerimize düşen ne görev varsa yapmaya hazırız."

 
İki ülke arasında daha önce başlayan ve devam eden çalışmalar olduğuna işaret eden Sayın Tekin, KKTC'yle her konuda iş birliği yapmaya açık olduklarını kaydetti. 

 
KKTC Millî Eğitim Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu ise yeni görevinden dolayı Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin'e hayırlı olsun dileklerini ilettikten sonra iki ülke arasında yıllardır süren güzel ve verimli bir iş birliğinin devam ettiğini hatırlattı. 

 
Sayın Nazım Çavuşoğlu, "Ana vatanımızın fedakârlığını ve buradaki kadroların özveriyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki eğitim seviyesinin yükseltilmesi ve bilgilerin güncellenerek geleceğe doğru yürütülmesi anlamında her zaman birlikteliğimiz çok güçlü olmuştur. Bu manada da geçmişte olduğu gibi 'iki devlet tek millet' anlayışıyla hizmet eden Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza ve tüm bürokratlarımıza teşekkürü bir borç bilirim." dedi. 

 
Türkiye ile KKTC arasında kesintisiz olarak devam eden birçok proje olduğunu belirten Sayın Çavuşoğlu, iki ülke arasında eğitim iş birliği konularının daha da güçlendirilmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti. 

 
Daha sonra heyetler arası gerçekleşen görüşmede Türkiye ile KKTC arasında devam eden eğitim iş birliğinin güçlendirilmesi ile yeni iş birliği konuları ele alındı. 

 
Toplantıya Bakan Yardımcılarımız Sayın Celile Eren Ökten ve Sayın Nazif Yılmaz, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Cihad Demirli, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Tuba Korkmaz, Yüksek Öğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Fethi Fahri Kaya ile KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, Millî Eğitim Müsteşarı Aykut Şirket ve diğer ilgililer katıldı.

13-07-202313-07-202313-07-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.