Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Millî Eğitim Bakanlarımızdan Merhum Tevfik İleri, Vefatının 61. Yıl Dönümünde Anıldı

Millî Eğitim Bakanlarımızdan merhum Tevfik İleri, vefatının 61. Yıl Dönümünde Sayın Bakanımız Mahmut Özer'in katıldığı programla anıldı.
Millî Eğitim Bakanlarımızdan Merhum Tevfik İleri, Vefatının 61. Yıl Dönümünde Anıldı

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, eski Millî Eğitim Bakanı Tevfik İleri'nin vefatının 61. yılı dolayısıyla düzenlenen anma programına katıldı. 

Programa; Millî Eğitim Bakan Yardımcıları Sayın Osman Sezgin, Sayın Nazif Yılmaz ve  Sayın Sadri Şensoy, Tevfik İleri'nin torunu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, Din Öğretimi Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Millî Eğitim Bakanlığı yöneticileri, Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri ile davetliler katıldı.

Özer,  Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlenen programdaki konuşmasına Tevfik İleri ve dava arkadaşları Adnan Menderes başta olmak üzere imam hatip okullarının açılmasında emeği geçen Celalettin Ökten'e Allah'tan rahmet dileyerek başladı.

"Aslında Tevfik İleri bir hikâyenin kahramanı..." diyen Bakan Özer, "Bu toprağın insanlarının değerleriyle bütünleşik şekilde yaşama, hikâyesini hayata geçirmekle ilgili taleplerini somut bir şekilde devletin eliyle, devletle milleti karşı karşıya getirmeden bütünleştirerek mesafe alınabileceğini göstermesi anlamda çok sembolik bir anlamı var." diye konuştu.

İmam hatip liselerin tarihine bakıldığında bu okulların açılması ve her türlü ihtiyacın karşılanması için halkın büyük bir fedakârlık gösterdiğini vurgulayan Özer, "Bunun karşılığında ülkemizin o fedakâr insanları tek bir şey istemişlerdi: 'Çocuklarımız yetişirken dinini öğrensin. Dininin hayata tekabül eden tüm kurallarını öğrensin de inançlı bir nesil olarak bu topraklarda geçmişten tevarüs etmiş olduğu müktesebatını geleceğe taşısın. Tek istedikleri şey buydu." dedi. 

Özer, Türkiye'de çeşitli eğitim politikalarıyla toplumsal mühendisliklerin gerçekleştiğine işaret ederek şunları söyledi: "1951-52 yıllarında imam hatip talebi; Tevfik İleri'nin, Celalettin Ökten'in ve Başbakan Adnan Menderes'in büyük ve cesur adımlarıyla hayata geçtikten sonra Türkiye'nin her noktasında imam hatipler, halkın katkılarıyla hayata geçirildi ve eğitim sistemimizin ayrılmaz parçası olarak farklı bir eğitim modeli şeklinde ortaya çıktı."

İmam hatip okullarına yönelik engellemelerin daha sonra yine devam ettiğini hatırlatan Özer, "1999 yılında katsayı uygulaması diye yeni bir eğitim politikasıyla tekrar bir meydan okumayla karşı karşıya kalındı imam hatip liselerinde. Katsayı uygulaması çok basit bir uygulamaydı aslında. Meslek lisesi ve imam hatip lisesi mezunlarının yükseköğretime erişimini engelleyen, görünüşte çok sade, pratik bir uygulamaydı. Herkes kendi alanına, meslek alanına geçsin diye güya mesleki eğitimi güçlendirmeyle ilgili atılmış bir adımdı ama katsayı uygulaması, bu toprakların hikâyesine ihanet eden bir uygulama olarak tarihte yerini aldı. İstenilen şey şuydu: 'Akademik olarak başarılı insanlar meslek liselerine ve imam hatip liselerine gitmesinler. Dinini bilen, sadece bu dünya için değil; bu dünyada yaptıklarını ahiret için yapan insanlar vali olmasınlar, siyasetçi olmasınlar, bürokrat olmasınlar.' istedikleri buydu. 'Hiçbir yere yerleşemeyen insanların yerleşmiş olduğu bir okul türüne dönüşerek kendi kendini imha etsin.' İmam hatip ve meslek liselerinde istedikleri şey buydu. Yani şöyle geçmişe baktığımız zaman eğitim politikalarındaki anti demokratik uygulamalardan en fazla çeken okul türünün imam hatip liseleri olduğunu görüyoruz. İşte Tevfik İleri gibi kahramanların yakmış olduğu, Celalettin Ökten hocalarımız gibi kahramanların yakmış olduğu meşale, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gibi liderlerin elinde tekrar o problemleri tek tek çözerek geleceğe emin adımlarla yürüyor." ifadelerini kullandı.

Son yirmi yılda eğitimde hiçbir ayrım yapılmadan eğitimin önündeki antidemokratik uygulamaların tamamının ortadan kaldırıldığını belirten Özer, "Düşünün, bu ülkede başörtüsü yasağı vardı. Buradaki öğrencilerimizin çoğu başörtülü... Başörtülü gençlerimiz, kadınlarımız yükseköğretime erişemiyor, üniversite kapılarının önünde, ikna odalarında eziyet çekiyorlardı." diye konuştu.

Özer, şöyle devam etti: "Bugün beyin göçünden bahsediliyor. 1999'da katsayı uygulamasından dolayı imam hatipli gençler ülkeyi terk ettiler. İşte rahmetli Tevfik İleri'nin, Celalettin Ökten Hoca'mızın ve Recep Tayyip Erdoğan'ın hikâyesi; bu toplumun tüm bileşenleri ile bir arada, devletiyle birlikte barışık bir şekilde geleceğe doğru kutlu yürüyüşünü sağlamak. İnanıyorum ki yeni yüzyıl, 'Türkiye Yüzyılı' olacaktır çünkü ilk kez cumhuriyet dönemindeki kalkınmayla ilgili, eğitimle ilgili o yetmiş yıllık gecikmelerin hepsi son yirmi yılda telafi edildi. İlk kez bu toplum devletiyle el ele vererek yeni bir hikâye, yani yeni bir dil inşa etmek için yola çıktı. Samimiyetini hiç kaybetmedi. Bu coğrafya, sadece ekonomik olarak kalkınmış bir coğrafya olarak değil; tüm dünyaya merhametin, kardeşliğin, dayanışmanın nasıl olduğunu gösteren bir ülke olarak yeni yüzyılda kendisini çok daha güçlü olarak izhar edecektir. Millî Eğitim Bakanı olarak Tevfik İleri'den almış olduğumuz meşaleyi çok daha güçlü bir şekilde yakarak geleceğe taşımak için de büyük azim içinde tüm arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Bizim istediğimiz şey, bu ülkeye güzel bir hikâye bırakabilmek, tüm insanlarımızı o hikâyenin bir parçası hâline getirebilmek ve sadece dünyevi olarak değil; değerlerin yaşadığı, Allah'ın isimlerinin tecelligâhının olduğu bir coğrafyayı adım adım, ilmek ilmek inşa edebilmek."

Bakan Özer'in konuşması sonrası okul öğrencileri tarafından İleri'nin hayatını anlatan tiyatro oyunu sahnelendi. Ayrıca, program çerçevesinde Tevfik İleri için öğrenciler tarafından Kur'an-ı Kerim okundu.

Öte yandan, Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesinde eski Millî Eğitim Bakanı "Tevfik İleri" adının verildiği sınıfın açılış kurdelesi MEB Bakan Yardımcısı Sayın Osman Sezgin ve Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül tarafından kesilerek dua edildi.

02-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.