Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Nazif Yılmaz ve Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül Amasya Genç Yetenekler Yarışıyor Resim ve Müzik Yarışmaları Ödül Törenine Katıldı

Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Nazif Yılmaz ve Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül Amasya Genç Yetenekler Yarışıyor Resim ve Müzik Yarışmaları Ödül Törenine Katıldı

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Nazif Yılmaz ve Din Öğretimi Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül, Amasya İl Millî Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan Genç Yetenekler Yarışıyor Resim ve Müzik Yarışmalarının Ödül Törenine katıldılar. Ödül Töreni 08.06.2022'de Amasya Belediyesi Kültür Merkezi Şehzade Salonunda yapıldı. Tören öncesinde Amasya İl Millî Eğitim Müdürlüğünce yürütülen örnek projeler, ödül alan çalışmalar, etwining projeleri ile Samsun Olgunlaşma Entitüsünün sergilediği eserler gezildikten sonra program saat 14.00'te Bakan Yardımcımızın salona teşrifleriyle başladı.

Ödül Törenine Bakan Yardımcımız Nazif Yılmaz , Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, Belediye Başkanı Mehmet Sarı, öğretmenler, veliler, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşma yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Dr. Nazif Yılmaz: "Amasya'ya gelme sebebim şehrin özünde ve tarihinde yer alan hat ve musiki geleneğimizin yeniden canlandırılmasına katkıda bulunmak. Hat levhalarımızı, gönüllerimizi ve zihinlerimizi yeniden şekillendirmek istiyoruz. Amasya İl Millî Eğitim Müdürlüğünün Genç Yetenekler Yarışıyor Resim ve Müzik Yarışmaları ödül töreni daveti için buradayım. Amasya'mız tarihi ile hem musikide hem de kadim sanat olan Hüsn-ü Hat'ta nice Hattat ve musikî değer yetiştirmiş bir ilimiz. Değerli İl Millî Eğitim Müdürüm bu çalışmayı bana ilettiğinde ben Amasya'da bulunmak istedim. Eğitim, çocuklarımızın özünde yer alan yetenekleri keşfedip hem kendi geleceği için hem de ülke geleceği için onları hazırlamaktır. Öğrencilerimizin kimisi müzikte kimi resimde kimi de spor alanında yetenekli. Her şehrin bir kültürü var; Amasya'nın kültüründe de hat sanatı alanında yetişen nice ünlü Hattat var.Bu çalışma; geleneğin yeni temsilcilerini arama çalışması. Şimdi diyelim ki Amasya'ya : Bak senin tarihinde özünde hat sanatı var. Senin bunu tekrar yeniden ortaya çıkarmak ve devam ettirmek gibi bir vazifen var. Sizlerin de şehre bir mesajınız olsun, sözünüz olsun. Sırf bunu önemsediğim için bu çalışmaya katıldım. Amasya'ya gelmemin sebebi bu sözü paylaşmak ve bu mesajı Amasya'ya ulaştırmak.Böylece Amasya'mızda biz,yeniden kodlarımızda bulunan hat ve musiki geleneğimizi canlandıralım. Kadim resim sanatımızda kamışların sesi yeniden duyulsun. Hat levhalarımız gönüllerimizi ve zihinlerimizi yeniden şekillendirsin. Yeniden bu topraklardan geleceğin Hattat Hamdullahları ve Kayışzade Osmanları büyüsün,ün yapsın. Bu güzelliklerin ortaya çıkmasına da bu yarışma vesile olsun. Siz derseniz ki bu sanatları yaşatalım biz de İmam Hatip Okullarında kız öğrenciler için Hat,Ebru ;erkek öğrenciler için Musikî programı açabiliriz. Dereceye giren öğrencileri tebrik ediyor, davetiniz için teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi  Musiki Korosunun koro dinletisi icra edildi. Tamamı öğrencilerden oluşan koro ve orkestra salonda bulunan misafirlere keyifli anlar yaşattı.

Mini konser sonrasında Amasya'yı yurt içi ve yurtdışındaki yarışmalarda Amasya Şehit Ferhat Ünelli Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi olarak katıldığı Tübitak Liselerarası proje yarışmasında matematik dalında Türkiye 3.'lüğü alarak    ülkemizi uluslararası arenada temsil eden TÜBİTAK Türk Ekibine seçilen Yavuz Bülent YURDUSEVEN sahneye davet edildi. ABD'de düzenlenen ve 63 ülkeden 1750 öğrencinin katıldığı, dünyanın üniversite öncesi en büyük bilim ve mühendislik yarışması olan Uluslararası Regeneron ISEF 2022 Yarışmasında "Eklenen ve Kırılan Çubuk Problemi"ne literatürdeki ilk çözümü sunduğu projesi ile "ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Araştırma Ödülü" kategorisinde 3.'lük ve ilk 4'e verilen "Matematik Büyük Ödül" kategorisinde 4.'lük olmak üzere toplamda 2 ödül alan Yavuz Bülen Yurduseven'e başarılı çalışmaları ve araştırmalarından dolayı Millî Eğitim Bakan Yadımcısı Nazif Yılmaz tarafından şilt takdim edildi.

Program devamında Amasya Genç Yetenekler Yarışıyor Resim ve Müzik Yarışmasında dereceye giren öğrencilere para ödülleri Bakan Yardımcısı Sayın Nazif Yılmaz ve programa katılan protokol üyelerince takdim edildi.

09-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-202209-06-2022

 

 

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.