Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Nazif Yılmaz ve Genel Müdürümüz Nezir Gül Hayrettin Atmaca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini Ziyaret Etti

Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Nazif Yılmaz ve Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül Ağrı Hayrettin Atmaca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini ziyaret etti.
Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Nazif Yılmaz ve Genel Müdürümüz Nezir Gül Hayrettin Atmaca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini Ziyaret Etti

Programda öğrencilerle sohbet eden Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Nazif Yılmaz ve Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül  onlarla yemek yedi.

Yılmaz, okulda düzenlenen programda, imam hatip liselerinden mezun olan öğrencilerin aldıkları derslerden dolayı hukuk ve tıp fakültelerinde çok başarılı olduğunu vurguladı.

İmam hatip liselerindeki dini ve diğer derslerin birbirini desteklediğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:"Fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe ve edebiyat gibi dersleri öğrenmeden Kur'an-ı anlamada zayıf ve eksik kalırsınız. Hatta hayatı taşımakta ve anlamlandırmakta eksik kalırsınız. Diğer dini dersleri de öğrenemeden Kur'an-ı anlayamazsınız. Bu ikisi birbirini destekliyor. İmam hatip okulu öyle güzel bir model ki 1913 yılında aslında var olan bizim medreselerimizin yeniden modernize edilerek çağımıza uyarlanma şekliyle 110 yıldır yoluna devam ediyor. Bu okullarda sizler gibi nice kardeşlerimiz ve hocalarımız yetişti ve bugün Türkiye'de çok önemli vazifeleri icra ediyorlar."

Yılmaz, hiçbir şekilde siyasi düşünmeden bugün Türkiye'nin dünya lideri bir ülke olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gittiği ülkelerde insanlardan hürmet ve büyük bir saygı gördüğünü ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da imam hatip lisesi mezunu olduğunu anımsatan Yılmaz, şöyle devam etti: "Bu çok önemli bir ayrıntıdır. Cumhurbaşkanımız da sizinle aynı kültürden gelmiş. İslam ümmetinin kendisi için bir lider gördüğü bir insandır. Bütün insanlar her halükarda ona yaklaşmak, tanımak ve tanışmak istiyor. Bu neden kaynaklanıyor. Aslında bir okul kültürünün bir insana kazandırdığı vizyonu göz önüne alabiliriz. Elbette siyaseti ve lider kimliğinin etkileri vardır ama şu bir gerçektir ki 7 sene siz bir okulda eğitim görüyorsanız, bu okulun sizin kimliğinize çok büyük etkisi vardır. Bunun en büyük etkisi bu okul aslında size bir dünya görüşü kazandırıyor. Siz dünya ve ahiret dengesini göz önüne alan ve hayatınızda iyilik yapma duygusunu ön plana çıkaran bir dünya görüşüne sahip oluyorsunuz."

Tüm okullarda öğrencilere milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerlerin kazandırılmasını amaçladıklarına işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti: "Bugün Türkiye'nin durduğu yere bakın kendinizi görüsünüz. Türkiye nerede duruyor? Nerede bir mazlum varsa Türkiye onun yanında ve nerede bir zalim varsa Türkiye onun karşısında duruyor. Peki bu kültür nereden geldi. Açık ve net söyleyeyim, elbette bizim Anadolu irfanının bir etkisi var ama her halükarda bugün kendisi de imam hatipli olan Cumhurbaşkanımızın imam hatip okulundaki kazanmış olduğu kazanımların bir etkisi de söz konusudur. Bunu da görmek lazım. Siz bu okulda eğitim aldığınızda gelecekte inşallah hem ülkemize çok büyük hayırlarınız dokunacak hem de Afrika, Asya, Avrupa ve dünyanın her bir yerindeki mazlum olan insanlarının yanında olacaksınız. Hayırlar ortaya koyacaksınız. Bunu sizin gibi imam hatip okullarında okuyan birçok öğrencimizde görebiliriz."

Ziyarette Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül ve Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin  öğrencilere konferans vererek tavsiyelerde bulundu. Programa, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, İl Müftüsü Celal Büyük, Milli Eğitim Müdür yardımcıları İshak Hasanoğlu ve Edip Erdoğan, şube müdürleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

24-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-202224-05-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.