Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Model İslam İş Birliği Teşkilatı 2018 (BEYIMOIC’18) kapsamında öğrenci hazırlık eğitimleri İstanbul´da yapıldı

Model İslam İş Birliği Teşkilatı 2018 (BEYIMOIC’18) kapsamında öğrenci hazırlık eğitimleri İstanbul´da yapıldı

Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda, 2-5 Mayıs 2018 tarihleri arasında Haliç Kongre merkezinde yapılması planlanan “BEYIMOIC’18” etkinliği hazırlık çalışmaları kapsamında Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde Türkiye MOIC Kampı düzenlendi. Etkinliğin icrası Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi, Beyoğlu Eğitim Kültür Vakfı ve İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından gerçekleştiriliyor.

Etkinliğin eğitim kampı; Türkiye safhasında katılacak öğrencilerin belirlenmesi, katılımcıların hazırlık aşamalarının gerçekleştirilmesi ve gerekli eğitimlerin verilmesi için 22-26 Ocak 2018 tarihleri arasında Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde yapıldı.

BEYIMOIC’18’ ülkemizdeki Arapça hazırlık sınıfı eğitimi veren Anadolu imam hatip liseleri ve  uluslararası Anadolu imam hatip liseleri ile İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerinin katılımı ile Arapça olarak mayıs ayında gerçekleştirilecek.

Eğitim kampında yapılan çalışmada, katılımcıların uluslararası siyasi tartışmalarda bulunarak İslam dünyasının ve insanlığın sorunlarına olan farkındalıkların artırılması, mensubu olduğu kültürü temsil edebilmesi, temsil ettiği ülkenin politikası çerçevesinde çözüm önerileri sunabilmesi, modern küresel siyaseti kavramalarının sağlanması ve yabancı dil hakimiyetlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Kampa Türkiye’de 15 Arapça hazırlık sınıfı olan AİHL, 9 uluslararası öğrenci alan UAİHL ile 2 AİHL katılmıştır. Eğitim kampına her okuldan MOIC (Model İslam İşbirliği Teşkilatı) kulüplerini temsilen 5 öğrenci olmak üzere toplam 130 öğrencinin katılım sağladığı etkinlik, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin açılış konuşması ile başladı. Katılımcılara İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu tarafından diplomatik kulüp başkanlığı, diplomatik karar yazma ve oturum yönetimi konularında eğitim verildi. 

Örnek konferans komiteleri oturumları İstanbul Ticaret Üniversitesi salonlarında gerçekleştirildi. Davet edilen akademisyenler tarafından İslam Dünyasının sorunlarına yönelik bilgilendirme panelleri düzenlendi. Bu bağlamda İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. İsmail Yaylacı tarafından “İslam Dünyasında Siyasi ve Ekonomik Entegrasyon”; İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Berdal Aral tarafından “Uluslararası Siyasette İslam Dünyası”; Özgür Dikmen tarafından “Filistin Meselesinin Ortaya Çıkışı ve İdeolojik Kökenleri”; Dr. Zahide Tuba Kor tarafından “Uluslararası İlişkilerde Filistin Meselesi” konulu paneller düzenlendi. Eğitim kampının bir bölümü Türkçe bir bölümü ise Arapça olarak gerçekleştirilerek öğrencilerin mayıs ayında yapılacak faaliyet hakkında bir ön çalışma yapması sağlandı.

25 Ocak 2018 günü Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Politikaları, Eğitim ve Öğretim Genel Direktörü Abdula Manafi Mutualo, Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Şaban Kurt ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Hatice Özdemir’in katılımıyla Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi´nde kapanış programı düzenlendi. 

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz kapanış programında Arapça olarak hitap ederek öğrencilere duyduğu güveni ifade etti ve çalışmanın ne denli önemli olduğunu vurguladı. İmam Hatip Liselerinde öğrenim gören öğrencilerimizin uluslararası ilişkiler konularını; uluslararası bir platformda Arapça olarak tartışmalarının onların çok iyi bir eğitim aldıklarının da bir göstergesi olacağını ifade etti.  

İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Politikaları, Eğitim ve Öğretim Genel Direktörü Abdula Manafi Mutualo İngilizce yaptığı konuşmasında gençliğin önemini ve gücünü anlatarak gençlerden seslerini yükseltmeleri ve fikirlerini daha gür şekilde ifade etmeleri gerektiğini ifade etti. Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Şaban Kurt ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Hatice Özdemir yaptıkları konuşmalarda öğrencileri, gayretlerinden dolayı tebrik ederek başarı dilediler. Program toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

 

27-01-201827-01-201827-01-201827-01-201827-01-201827-01-201827-01-201827-01-201827-01-201827-01-201827-01-201827-01-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.