Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Nijerya'dan Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne Ziyaret

Nijerya eski Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve şimdiki Kuzey Nijerya Kalkınma Başkanı Dr. Usman Muhamad Bugaje başkanlığında Sadık Umar Abubakara ve Yusuf Omer Abdallah'tan oluşan Nijerya heyeti Genel Müdürlüğümüzü ziyaret etti. Heyetin ülkemizi ziyaretinde Yunus Badam onlara mihmandarlık yaptı.
Nijerya'dan Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne Ziyaret

   

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzde ağırlanan Nijerya  heyetiyle yapılan görüşmede Heyet başkanı  Dr. Usman Muhamad Bugaje Nijerya'daki mevcut din eğitimi ve öğretimi ile ihtiyaç duyulan din öğretimi tecrübeleri konusunda bilgiler aktardı. Türkiye'nin din öğretimi alanındaki tecrübelerini çok önemsediklerini belirterek bu konuda Türkiye'nin tecrübelerinden istifade etmek istediklerini söyledi.  Dr. Usman Muhamad Bugaje  Türkiye'deki imam hatip modelini çok önemsediklerini belirterek bu modeli Nijerya'nın önemli bölgelerinde hayata geçirmek istediklerini kaydetti.     

 

Genel Müdür Dr. Nazif Yılmaz ise görüşmede, Türkiye'nin din öğretimi tecrübesini Nijerya ile paylaşmaya hazır olduklarını dile getirdi. Türkiye'deki din öğretimi ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün hizmet alanına ilişkin bilgi veren Yılmaz, Türkiye'nin bu konudaki tecrübesini paylaşarak yapılacak iş birliği imkânları hakkında bilgi verdi.     

Yılmaz, görüşmede ayrıca, din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; öğretmen ve yöneticilerin hizmet içi eğitimleri, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri ve örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi konularında bilgi verdi. Yılmaz, din öğretimi tecrübeleriyle her zaman Nijerya'nın  yanında olduklarını, tecrübe paylaşımı yapmaya devam edeceklerini söyledi.     

Nijerya heyetine Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan DKAB ve İHL Meslek Dersleri Öğretim Programları, Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi: İmam Hatip Okulları, İmam Hatip Okullarında Program Çeşitliliği ile Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi gibi tanıtım kitapları takdim edildi.   

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.