Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

"Oku-Yorum" Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi Hız Kesmeden Devam Ediyor

"Oku-Yorum" Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi Mart-Haziran 2023 Uygulama Kılavuzu yayımlandı.


Öğrencilerimizin okuyan, düşünen, yorumlayan, eleştiren, medeniyetimizin kültürel mirasını değerlendirebilen, zenginleştiren ve yaygınlaştıran; okumayı bir yaşam biçimi hâline getiren, arkadaşlarıyla kültürel zeminde yeni bağlar kuran bireyler olarak yetişmelerini sağlamak ve onların bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal, edebi ve meslekî gelişimlerine çok yönlü katkıda bulunmak amacıyla uygulanmak üzere 2021 yılında hayata geçirilen "Oku-Yorum" Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi hız kesmeden devam ediyor.    

"Bir Takım Sizden, Bir Takım Bizden" sloganı ile yola çıkılan ve Genel Müdürlüğümüzün uhdesinde yürütülen "Oku-Yorum" Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi'nde okullar tarafından proje ekibi kurularak gönüllü öğrenciler ile kitap okuma takımları oluşturuldu. Ayda bir kitap okunacak şekilde öğrencilerin seviyesine uygun kitaplar tespit edilerek takım liderlerinin öncülüğünde kitap okuma faaliyetlerinin yürütülmesi planlandı. 2023 yılı uygulama takvimi Mart-Haziran ayları olarak belirlenen projeyle imam hatip ortaokulları için yazar Cahit Zarifoğlu'ndan en az bir kitap, Anadolu imam hatip liseleri için ise Rasim Özdenören'den veya Hayrettin Karaman'dan en az bir kitap seçilmesi uygun bulundu.

Okullarımızın oluşturacakları kitap listelerinde yer alacak eserlerin toplumumuzun dinî, ahlaki, millî ve kültürel değerlerine ve öğrenci ilgi ve seviyesine uygun olacağı; edebiyat, tarih, medeniyet, kültür, sanat, bilim ve dinî içerikli kitaplardan tercih edileceği "Oku-Yorum" Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi Uygulama Projesine Ulaşmak için; https://dogmprojeler.meb.gov.tr/ProjeDetay.aspx?id=24

08-03-202309-03-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.