Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Okul Müdürlerimizin dikkatine! Sosyal ve kültürel etkinliklerde iyi örnekler kılavuzu

Okul Müdürlerimizin dikkatine!  Sosyal ve kültürel etkinliklerde iyi örnekler kılavuzu

Genel Müdürlüğümüz, millî eğitimimizin genel ve özel amaçları doğrultusunda öğrencilerimizin akademik, sosyal ve kültürel yönden gelişmelerini; ahlâkî, zihnî ve mânevî yönden olgun bireyler olarak yetişmelerini amaçlamakta; çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donanarak hayatın farklı kademelerinde üstlenecekleri çeşitli vazifeleri özgüven ve sorumluluk duygularıyla başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmelerini hedeflemektedir.

 

Söz konusu hedeflere ulaşabilmek için Bakanlığımızın merkez teşkilatından il müdürlüklerine; okul, öğretmen ve öğrencilerimizden velilerimize kadar tüm paydaşların güçlü bir işbirliği, dayanışma ve bilgi paylaşımı içerisinde olması gerekmektedir. Bu anlayışla yola çıkan Genel Müdürlüğümüz, 81 ilimizde gerçekleştirilen iyi örneklerin, yerelde kaybolmasına meydan vermemek ve bu örneklerin tüm okullarımıza ulaşarak uygulanmasını sağlamak amacıyla “Sosyal ve Kültürel Etkinlerde İyi Örnekler” çalışmasını hazırlamış bulunmaktadır.  Bu çalışmayla illerimizden gelen örnekler, çeşitli düzenlemeler yapılarak okullarımızdaki uygulayıcıların rahatlıkla kullanabileceği biçimde hazırlanmış; “Değerler Eğitimi Etkinlikleri”nde 16, “Okul Kültürü Geliştirme Etkinlikleri”nde 21, “Mesleki Yeterlilikleri Geliştirme Etkinlikleri”nde 8, “Okuma Kültürü Geliştirme Etkinlikleri”nde 10, “Çevre Bilinci Oluşturma Etkinlikleri”nde 6 ve “Akademik Başarıyı Artırma Etkinlikleri”nde 11 olmak üzere, altı (6) alt başlıkta, toplam 72 etkinliğe yer verilmiştir.

 

İyi Örnekler çalışmamızın, Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokullarımızda öğrenim gören öğrencilerimizin okuyan, anlayan, düşünen, sorgulayan, üreten, sorumluluk sahibi öğrenciler olarak yetişmelerini sağlayacağı; eğitim ortamları ve öğrenme süreçleri açısından tüm okulları birer atölyeye, uygulama bahçesine, tatbikat alanlarına, açık kütüphaneye, tarihi, kültürel ve tabiî mekânlara dönüştüreceği değerlendirilmekte; okullar arasındaki kalite farklılıklarının giderilmesine önemli katkılar sunacağı düşünülmekte, öğrencilerimizin tüm yönleriyle gelişmelerine hizmet edeceği öngörülmektedir.

 

" İmam Hatip Ortaokulları ve Anadolu İmam Hatip Liseleri Sosyal Kültürel Etlinliklerde İyi Örnekler Kılavuzu " İndirmek için TIKLAYINIZ

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.