Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

“Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Eğitimi Modeli Çalıştayı" Ankara Pursaklar Medine İmam Hatip Ortaokulu’nda Gerçekleştirildi

  Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün düzenlediği, Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içinde “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Eğitimi Modeli Çalıştayı” 11 Ağustos 2015 tarihinde Ankara Pursaklar Medine İmam Hatip Ortaokulu’nda, Türkiye’nin farklı illerinden  MEB, DİB ve STK temsilcilerinin iştirak etmesiyle gerçekleşti.   
“Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Eğitimi Modeli Çalıştayı

 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan Erkul’un açılış konuşmasıyla başlayan çalıştay, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Yusuf BÜYÜK’ün örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitiminin önemine vurgu yaptığı konuşmasıyla devam etti. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Hasan Kamil YILMAZ, hafızlığın dinimizdeki yeri ve hafızlık çalışmalarında dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili verdiği mesajlar bütün dinleyiciler için ufuk açıcı oldu. 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali ERBAŞ’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Modeli Örnek Uygulamaları” konulu I. oturumda; Medine İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Ayhan ÖZKAN, Ehl-i Beyt Kur’an Kursu Yöneticisi Mehmet ÖZ, Konya Ali Ulvi Kurucu Anadolu İmam Hatip Lisesi İHL Meslek Dersleri Öğretmeni Ali MENEKŞE ve Konya Sadrettin Konevi Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Hakan BÜYÜKKENDİRCİ uyguladıkları örnek çalışmalarını sundular. Ankara İl Müftülüğü PDR Uzmanı Bekir SEZEN ve MEB Uzmanı M. Murat KARAKAYA “Kur’an Kursu Öğrencilerinin Eğitim Ortamı ve Hafızlık Süreçlerine İlişkin Algılarının İncelenmesi ve İmam Hatip Ortaokullarında Hafızlık Çalışmaları” konulu araştırma sonuçlarını katılımcılarla paylaştı. Diyanet İşleri Başkanlığı Program Geliştirme Daire Başkanı Cafer Tayyar DOYMAZ’ın “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Eğitiminde Diyanet İşleri Başkanlığı Çalışmaları” konulu sunumu ile oturum tamamlandı.         

 

II. Oturum, Prof. Dr. Ali ERBAŞ’ın başkanlığında Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Sayın Nazif YILMAZ’ın “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Eğitimi Modeli ve Uygulama Esasları” konulu sunumu ile başladıSoru-cevap ve müzakerelerle oturum sona erdi. 

 

Uygulamanın yerinde görülmesi için öğle arası Medine İmam Hatip Ortaokulu ve Ehl-i Beyt Kur’an Kursu ziyareti gerçekleştirildi. 

 

III. Oturum ise Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ’ın moderatörlüğünde interaktif olarak gerçekleştirildi. Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Eğitimi Modeli ile ilgili bütün katılımcılar görüş, düşünce ve önerilerini sundular. 

 

Din Öğretimi Genel Müdürümüz Nazif YILMAZ’ın başkanlığında Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan ERKUL, MEB Uzman Yardımcıları Fatimetüzzehra KURT ve Sevde HIZLI ile birlikte koordine edilen çalıştayın raportörlüğü MEB Uzmanı M. Murat KARAKAYA ve MEB Uzman Yardımcısı Nihal SOYDAŞ tarafından gerçekleştirildi.

 

  

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.