Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Pakistan Federal Eğitim Bakanı Sayın Shafqat Mahmood ve Beraberindeki Heyeti Genel Müdürlüğümüzde Ağırladık

Pakistan Federal Eğitim Bakanı Sayın Shafqat Mahmood ve Beraberindeki Heyeti Genel Müdürlüğümüzde Ağırladık

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, Pakistan Federal Eğitim, Mesleki Eğitim ve Ulusal Miras Bakanı Sayın Shafqat Mahmood ve beraberindeki heyette yer alan Müsteşarlar Vajiha Akram ve Arshad Mirza, Bakanlık birimlerinden Syed Javed Hassan, Dr. Nasir Khan ve Naeem Sıddıquı'yi Genel Müdürlüğümüzde ağırladı.

 

"Türkiye'nin Din Öğretimi Tecrübesinden Faydalanmak İstiyoruz"

Konuk Bakan Shafqat Mahmood Türkiye'nin din öğretimi alanındaki tecrübesinden faydalanmak istediklerini belirterek Türkiye'de olmaktan, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünde ağırlanmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek teşekkür etti.

 

"Ülkemizin Din Öğretimi Tecrübesiyle Pakistan'ın Yanındayız"

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz Sayın Bakan Shafqat Mahmood ve beraberindeki heyetin Genel Müdürlüğümüzde ağırlamaktan son derece büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirerek Sayın Bakana ziyaret dolayısıyla teşekkür etti. Yılmaz Türkiye-Pakistan arasındaki dostluk ve kardeşliğin derinliğini, Muhammed İkbal, Prof. Dr. Muhammed Hamidullah, din öğretimi tecrübe paylaşımı kapsamında Pakistan heyetleriyle yapılan paylaşımlar ve Pakistan'a yaptığı ziyaretlerden bahsetti.

 

Genel Müdürümüz Yılmaz, Türkiye'deki din öğretimi ve Genel Müdürlüğümüzün görev alanı ile ilgili bilgiler verdi. Bu kapsamda din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi, din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri ve örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi ve uluslararası Anadolu imam hatip liseleri, bu okullarda okuyan Pakistanlı öğrencilerden bahsetti. Yılmaz, din öğretimi tecrübeleriyle Pakistan'ın yanında olacaklarını, talep edilmesi halinde uzman ve program desteği sağlayacaklarını da vurguladı.

 

Pakistan Federal Eğitim, Mesleki Eğitim ve Ulusal Miras Bakanı Sayın Shafqat Mahmood ziyarette, Pakistan'da yürütülen din eğitimi çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu. Türkiye'nin din öğretimi alanında kat ettikleri mesafeyi çok önemli bulduklarını, bu tecrübeden faydalanmak istediklerini belirtti.

 

Kabulde Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız, Eğitim Uzmanı Ahmet Gündüz de hazır bulundular.

 

Pakistan Heyetine İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan DKAB ve İHL Meslek Dersleri Öğretim Programları, Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi: İmam Hatip Okulları, İmam Hatip Okullarında Program Çeşitliliği ile Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi gibi tanıtım kitapları ile İmam Hatip Liseleri Meslek Dersleri ders kitaplarının İngilizce versiyonları takdim edildi.

 

Ağırlama programı hediyeleşme ve hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

 

Konuk heyet programın ardından Genel Müdürümüz Sayın Nazif Yılmaz'ın mihmandarlığında Yenimahalle Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesinde incelemelerde bulundu, Temel İslam bilimleri dersleri ile fen-sosyal-kültür-spor ve sanat derslerinin birlikte verilmesini yerinde inceledi.

 

08-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-201908-10-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.