Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Pakistan'dan Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne ziyaret

Pakistan Karaçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zeeshan Ahmed ve beraberindeki heyet, Türkiye'nin din öğretimi konusundaki tecrübesinden istifade etmek ve imam hatip okullarındaki programı kendi ülkesinde uygulamak amacıyla Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Nazif Yılmaz'ı ziyaret etti.   
Pakistan'dan Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne ziyaret

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce ağırlanan Pakistan heyetiyle yapılan görüşmede Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız ile Eğitim Uzmanı Ahmet Gündüz de yer aldı.     

Heyet başkanı Rektör Prof. Dr. Zeeshan Ahmed, Pakistan'daki mevcut din eğitimi ve öğretimi ile ihtiyaç duyulan din öğretimi tecrübeleri konusunda bilgiler aktardı. Ahmed, Türkiye'nin din öğretimi alanındaki tecrübelerini çok önemsediklerini belirterek bu konuda Türkiye'nin tecrübelerinden istifade etmek istediklerini söyledi.   

Ahmed, Türkiye'deki imam hatip modelini çok önemsediklerini belirterek bu modeli Pakistan'da İslamabad ve Lahor gibi şehirlerde uygulamaya geçirmek istediklerini kaydetti.     

Genel Müdür Dr. Nazif Yılmaz ise görüşmede, Türkiye'nin din öğretimi tecrübesini kardeş ülke Pakistan ile paylaşmaya hazır olduklarını dile getirdi. Türkiye'deki din öğretimi ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün hizmet alanına ilişkin bilgi veren Yılmaz, Türkiye'nin bu konudaki tecrübesini paylaşarak yapılacak iş birliği imkânları hakkında bilgi verdi.     

Yılmaz, görüşmede ayrıca, din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; öğretmen ve yöneticilerin hizmet içi eğitimleri, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri ve örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi konularında bilgi verdi. Yılmaz, din öğretimi tecrübeleriyle her zaman Pakistan'ın yanında olduklarını, tecrübe paylaşımı yapmaya devam edeceklerini söyledi.     

Görüşmenin sonunda, Pakistanlı Retkör Prof. Dr. Zeeshan Ahmed ve beraberindeki  heyet, Türkiye'de bulunmaktan ötürü çok mutlu olduklarını dile getirirken Genel Müdür Yılmaz da ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.      

Daha sonra, Pakistan heyetine Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan DKAB ve İHL Meslek Dersleri Öğretim Programları, Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi: İmam Hatip Okulları, İmam Hatip Okullarında Program Çeşitliliği ile Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi gibi tanıtım kitapları takdim edildi.     

 

31-03-202131-03-202131-03-2021

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.