Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Patentle Türkiye I. Ulusal Liseler Patent Ve Faydalı Model Yarışması Ödül Töreni'nde Okullarımız Ödüllerini Aldı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) iş birliğiyle lise düzeyindeki öğrencilere yönelik düzenlenen "Patentle Türkiye-1. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması" nın ödül töreni, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Patentle Türkiye I. Ulusal Liseler Patent Ve Faydalı Model Yarışması Ödül Töreni'nde Okullarımız Ödüllerini Aldı

Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül ile birim amirlerinin de katıldığı programda, 30 buluşa yönelik olarak dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen yarışmada okullarımızdan Uluslararası Prof. Dr. Muhammed Hamidullah Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ankara Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ödüllerini Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank' tan aldı.

Ödül töreninde yaptığı konuşmada Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm kurumlarda mülkiyetle ve sınai haklarla ilgili, kültürün zenginleştirilmesiyle ilgili kapsamlı bir çalışma yaptıklarını dile getiren Bakan Özer,  "Burada en büyük yardımcımız Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Türk Patent ve Marka Kurumu oldu. Tüm uzmanlarıyla birlikte il millî eğitim müdürlerimize, ilçe millî eğitim müdürlerimize, şube müdürlerimize, okul müdürlerimize tüm Türkiye'de fikrî mülkiyet ve sınav haklarının ne olduğu, bu süreçlerin nasıl ele alınabileceğiyle ilgili çok ciddi destekler verdiler. 2022 yılına girerken bizim hedefimiz, 7 bin 500 tane ürünün tescilinin alınmasıydı. Şu an 2022 yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı birimlerden Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ürün tescili yapılan ürün sayısı, 8 bin 269'dür. Biz 7 bin 500 hedefimizi aştığımız gibi bir aşamaya daha gittik, bu tescili alınan 74 ürünün de ticarileştirilmesini sağlamış olduk. Eğer bu süreçler otuz kırk yıl önce yapılmış olsaydı Türkiye'nin gelebileceği rekabet gücünün ne kadar kuvvetli olacağını düşünün... Temel eğitimde, ortaöğretimde bu inovatif yaklaşımlarla öğrencilerimizi yetiştirdiğimiz zaman, tüm okullarımızda kalite süreçlerinin çok daha güçlü olmasını sağladığımız zaman bu kültürün aynısı yükseköğretim aşamasına da aktarılacak ve ülkemiz çok daha güçlü hale gelecektir." değerlendirmesini yaptı. 

Bakan Özer, yarışmaya başvuran tüm öğrencileri tebrik ederek sürece katkı veren herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından Bakan Özer ve Bakan Varank, yarışmada dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Patentle Türkiye - I. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması, öğrencilerin teknolojik gelişimin en önemli araçlarından biri olan patent konusunda farkındalıklarının artırılması, patent araştırması ve patent/faydalı model başvurusu yapma konularında bilgi ve tecrübe kazanmalarını sağlanmasını amaçlıyor.

Genel Müdürlük olarak okullarımızda verdiğimiz eğitimlerle öğrencilerimizde araştıran, sorgulayan ve inovatif düşünce yapısına sahip, buluş, çalışma ve eserlerini koruma altına almanın gerekliliği ve farkındalığını oluşturmak için fikri mülkiyet hakkı çalışmaları yapıyoruz.

17-08-202217-08-202217-08-202217-08-202217-08-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.