Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

"Sınırları Aşan Uluslararası Kardeş Okullar Buluşması" gerçekleşti

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün himayesinde "Sınırları Aşan Uluslararası Kardeş Okul Projesi" kapsamında Fatih Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin ev sahipliğinde Bulgaristan, Makedonya ve Bosna Hersek'teki kardeş okulların katılımı ile  "Evlad-ı Fatihan ile Ramazan Buluşması" adlı program, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mustafa Yıldız'ın katılımıyla gerçekleşti.  


Çevrim içi olarak gerçekleştirilen programda, Fatih Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin yanı sıra Bulgaristan Mestanlı İlahiyat Lisesi, Rusçuk İlahiyat Lisesi ve Şumnu İlahiyat Lisesi; Makedonya Üsküp İsa Bey Medresesi ile Bosna Hersek Mostar Karagöz Bey Medresesi'nin müdür ve müdür yardımcıları katıldı.   

Program, Bosna Hersek Karagöz Bey Medresesi Müdür Yardımcısı Süleyman Çikotiç'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız, soydaşlarımızla tarihi kardeşlik bağlarının daha da güçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek Balkanlarda öğrenim eğitim faaliyetlerini sürdüren İlahiyat liseleri ve medreseler ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün iş birliğinde yapılan çalışmalardan söz etti. Kardeş okullara her türlü desteğin verileceğini belirten Yıldız, Genel Müdürlüğün geliştirmiş olduğu uygulama ve portallar hakkında bilgi verdi.   

Fatih Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdiresi Ebru Coşkun Boyraz da Balkanlarda eğitim faaliyetlerinde bulunan okullarla kardeş okul olmanın kendileri için mutluluk ve gurur vesilesi olduğunu, aralarında gönül birliği olduğu için bunun gereklerini her zaman yerine getireceklerini dile getirdi.  

Toplantıya katılan Bulgaristan Mestanlı İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozok, Rusçuk İlahiyat Lisesi Müdürü Tuncay Şerif ve Şumnu İlahiyat Lisesi Müdürü Şerif Hüsnü; Bosna Hersek Karagöz Bey Medresesi Müdür Yardımcısı Süleyman Çikotiç ve Makedonya Üsküp İsa Bey Medresesi Koordinatörü Nurten Şehi ise kendi okullarıyla ilgili bilgi vererek yapılan uygulamalar, salgın döneminde alınan önlemler, Türkiye'deki kardeş okullar ile işbirliği çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında paylaşımda bulundular.   

Uluslararası kardeş okul projesi; 2023 Eğitim Vizyonu'nda ifade edilen "Türk eğitim sistemi içinde telif bir model olarak imam hatip okullarının önemini ön plana çıkarırken, imam hatip okullarının millî bir model olarak başka ülkelere örnek olma potansiyelinin artması" hedefine katkı yapması açısından önem taşıyor.  

16-04-202116-04-2021

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.