Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Sudan Eğitim Bakanı ve Beraberindeki Heyet, Ülkemizin İmam Hatip Okullarındaki Din Öğretimi Tecrübesini Yerinde Gördü

Sudan Eğitim Bakanı ve Beraberindeki Heyet, Ülkemizin İmam Hatip Okullarındaki Din Öğretimi Tecrübesini Yerinde Gördü

Sudan Eğitim Bakanı Mashair Ahmed Elamin Abdalla başkanlığındaki heyet, Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz’ın mihmandarlığında Ankara Yenimahalle Şehit Ömer Halisdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne ziyaret gerçekleştirdi, incelemelerde bulundu.
Sudan Eğitim Bakanı Mashair Ahmed Elamin Abdalla başkanlığındaki heyette Sudan Ulusal Müfredat ve Eğitim Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Muawiya al-Sari Qashi, Sudan Politikalar, Planlama ve Araştırma Kamu Yönetimi Müdürü Dr. Mohamed Salem Mohamed Salem, Sudan’ın Ankara Büyükelçisi Dr. Yousif Ahmed Eltayeb Elkordofani, Misyon Şefi Yardımcısı Mohamed İbrahim Mohamed Elbah, Başkatip Tarig Ahmed Mohmamed M. Salih yer aldı. 

Genel Müdürümüz, Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi ve İmam Hatip Okulları Hakkında Bilgilendirmede Bulundu
Genel Müdürümüz Yılmaz; din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; öğretmen ve yöneticilerin hizmetiçi eğitimleri, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlâk bilgisi dersi ile din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri, Arapça dil öğretimi, öğrenci ve öğretim elemanı değişimi kapsamında iş birliğinin imkânı ve kapsamı hakkında açıklamalarda bulundu ve okulumuzda yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. 

Konuk Bakan Abdalla, “Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi”ne Büyük İlgi Gösterdi, Öğrencilerin Arapça Dil Becerisindeki Başarısını Takdirle Karşıladı
Konuk Bakan, “örgün eğitimle birlikte hafızlık projesi”ni yürüten okulumuzdaki hafızlık sınıflarında incelemelerde bulunarak projeden övgüyle bahsetti. Bakan Eldawalab Arapça sınıflarını da ziyaret ederek öğrencilerle Arapça hasbihal etti. Öğrencilerin Arapça konuşmalardaki başarısı takdirle karşılayan Bakan, okulun kütüphanesini gezmesini müteakip Ankara Kalkınma Ajansı ve Türkiye Teknoloji Vakfınca desteklenen ve okulun Bilim Kurulu tarafından organize edilen bir sınıf atölyesinde öğrenciler tarafından üretilen insansız hava aracı modellerini ve “e-akıllı eczane” projesini ilgiyle izledi. Konuk Bakan, okulda düzenlenen “Yemen’e Yardım” kapsamındaki kermesi ziyaret etti. 

Geleceğe Yönelik İş Birliği İmkânları Üzerinde Görüş Alışverişinde Bulunuldu
Genel Müdürümüz Yılmaz, Arapça dil eğitimi konusunda Sudan’ın tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirtirken, konuk Bakan Mashair Ahmed Elamin Eldawalab ise Türkiye’nin din öğretimi tecrübesini çok önemsediklerini, bu birikimden yararlanmak istediklerini belirtti. Genel Müdür Yılmaz ve Bakan Abdalla geleceğe yönelik iş birliği imkânları üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

31-12-201831-12-201831-12-201831-12-201831-12-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.