Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Suriyeli Öğrencilere Yönelik Din Öğretimi Çalıştayı, Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci’nin Başkanlığında İstanbul’da Gerçekleştirildi

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ başkanlığında düzenlenen “Türkiye’de Geçici Koruma Altında Bulunan Suriyeli Öğrencilere Yönelik Din Öğretimi Çalıştayı: Durum Değerlendirmesi ve Gelecek Planlaması” konulu çalıştay, İstanbul’da gerçekleştirildi. 
Suriyeli Öğrencilere Yönelik Din Öğretimi Çalıştayı, Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci’nin Başkanlığında İstanbul’da Gerçekleştirildi

Çalıştaya Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza ALTUNEL, Başbakanlık Başdanışmanı Ömer Faruk KORKMAZ, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Temsilcisi İbrahim ALTAN, Yetim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet GÜLSATAR, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa YILDIZ, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, İstanbul ve Üsküdar Millî Eğitim Müdürlüğü yetkilileri katıldı. 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü; Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Yetim Vakfı ile iş birliği yaparak İstanbul Üsküdar İTO Şehit Ragıp Ali Bilgen Anadolu imam hatip lisesi yerleşkesinde gerçekleştirdiği çalıştay, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ moderatörlüğünde yapıldı. Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ, göç olgusunun önemine dikkat çekerek göçün bizatihi iyi ya da kötü olmadığını, önemli olan hususun, meseleyi iyi yönetmek olduğunu ifade ederek “Göçmen ve göçmenlik konusunda, uzun vadeli perspektif sahibi olmamız gerektiğini biliyoruz ve tedbirlerimizi bu yönde alıyoruz. Bizler hiçbir menfaat gözetmeden, kardeş elini uzatan bir ülke olarak, özelde Suriyeli göçmenlere, genelde ise dünya ülkelerine yaptıklarımızı doğru bir şekilde anlatmalıyız” şeklinde konuştu. 

Programın ikinci oturumunda Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ, Suriyeli öğrencilerin eğitimlerine yönelik olarak gerçekleştirdikleri bir dizi faaliyetten bahsederek gelecek dönem planlaması hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Yılmaz, hazırladıkları kitapçık, çalışmaları devam eden Arapça web sitesi, 30 ilde imam hatip müdürlerine yönelik planlanan saha ziyaretleri hakkında bilgi vererek, gelecek eğitim öğretim yılında Suriyeli öğrencilerin imam hatiplere erişimlerin, arzu edilen hedefe ulaşacağını vurguladı. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza ALTUNEL ise, Suriyeli öğrencilere yönelik yapılan eğitim öğretim faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgiler sundu. Altunel, 2016-2017 eğitim öğretim yılında 833 bin olarak gerçekleşen kayıtlı Suriyeli çağ nüfusunun, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde bir milyon civarında gerçekleşmesinin beklendiğini ifade ederek, Suriyelilerin hem Türkçe hem de kendi kültürlerini öğretecek materyallerin hazırlandığını ve yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerle buluşacağını belirtti.  

Programın öğleden sonraki bölümünde gerçekleşen forumda sivil toplum kuruluşu temsilcileri söz alarak yaptıkları çalışmalar ve gelecek planlaması hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

28-07-201728-07-201728-07-201728-07-201728-07-201728-07-201728-07-201728-07-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.