Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Tacikistan Ankara Büyükelçisi Sayın Rajabiyon ve Tacikistan Müslümanları Dini İdare Başkanı Sayın Abduqodırzoda Başkanlığındaki Heyeti, Genel Müdürlüğümüzde Ağırladık

Tacikistan Ankara Büyükelçisi Sayın Rajabiyon ve Tacikistan Müslümanları Dini İdare Başkanı Sayın Abduqodırzoda Başkanlığındaki Heyeti, Genel Müdürlüğümüzde Ağırladık

Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Mahmadali Rajabiyon ile Tacikistan Müslümanları Dini İdare BaşkanıSaidmukarram Abduqodırzoda başkanlığındaki Fetva Meclisi BaşkanıAbdulvahid Homidov ve Dini İdare Başkan YardımcısıAbdurahmon Saıdmırov oluşan heyeti Genel Müdürlüğümüzde ağırladık.

“Türkiye ile iyi olan ilişkilerimizi, eğitim ve din öğretiminde de geliştirmek istiyoruz”
Tacikistan’ın Türkiye Büyükelçisi Mahmadali Rajabiyon ve Tacikistan Müslümanları Dini İdare BaşkanıSaidmukarram Abduqodırzoda ülkelerindeki eğitim, din eğitimi durumu ve Türkiye ile yapacakları iş birliğinin önemini ifade ederek; Türkiye’de Din Öğretimi Genel Müdürlüğünde bulunmaktan duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Türkiye ile iyi olan ilişkilerini, eğitim ve din öğretiminde de geliştirmek istediklerini belirterek, Türkiye’nin din öğretimi alanında sahip olduğu birikimi çok önemli bulduklarını ve bu tecrübeden faydalanmak istediklerini belirttiler.

“Talep Edilmesi Halinde Ülkemizin Din Öğretimi Tecrübesiyle Tacikistan’ın Yanındayız”
Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türkiye’deki din öğretimi ve Genel Müdürlüğümüzün hizmet sahası ile ilgili bilgi verdi. Bu kapsamda din öğretimi tarihi, imam hatiplerin tarihi seyri, imam hatiplerin ders programları, ders kitapları ve ders içerikleri; öğrencilerin bir üst eğitim kademesine geçişleri, yükseköğretim sistemi ve öğrencilerin yerleşmesi, mezuniyet sonrası istihdam; öğretmenlerin eğitimi, formasyonu ve istihdamı; öğretmen ve yöneticilerin hizmetiçi eğitimleri, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarındaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ile din-ahlâk-değerler alanındaki seçmeli dersler ve içerikleri ve örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi konularında bilgi verdi. Yılmaz, uluslararası kardeş okul projesi, yurt dışındaki imam hatip okulları ile dengi program uygulayan okullar ile iş birliği konusunda bilgilendirmede bulundu, din öğretimi tecrübeleriyle Tacikistan’ın yanında olacaklarını, talep edilmesi halinde uzman ve program desteği sağlayacaklarını belirtti.

Kabulde Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız ve Eğitim Uzmanı Ahmet Gündüz de hazır bulundular. Yıldız, Daire Başkanlığının faaliyetleri kapsamında uluslararası Anadolu imam hatip liselerine değindi, 83 ülkeden öğrencinin öğrenim gördüğü okullarda Tacikistan’dan öğrenci olmamasından derin üzüntü duyduklarını, ilk fırsatta öğrenci kabul etmek istediklerini vurguladı.

Tacikistan Heyetine Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan DKAB ve İHL Meslek Dersleri Öğretim Programları, Türkçe-İngilizce-Arapça dillerinde hazırlanan Türk Eğitim Sisteminde Din Öğretimi: İmam Hatip Okulları, İmam Hatip Okullarında Program Çeşitliliği ile Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi gibi tanıtım kitapları takdim edildi.

05-02-201905-02-201905-02-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.