Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Tefsir, Hadis ve Hitabet öğretmenlerine yönelik hizmet içi eğitim kursu İstanbul’da yapıldı

Genel Müdürlüğümüzce Anadolu imam hatip liselerinde çalışan İHL Meslek Dersi öğretmenlerine yönelik olarak İstanbul Ataşehir Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde hizmet içi eğitim kursu yapıldı. 
Tefsir, Hadis ve Hitabet öğretmenlerine yönelik hizmet içi eğitim kursu İstanbul’da yapıldı

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünden Eğitim Politikaları Daire Başkanı İhsan Erkul ile Sevde Hızlı ve Mustafa Yıldız’ın koordinatörlüğündeki program, 15 öğretim elemanı ile uzmanın 130 Tefsir, Hadis ve Hitabet dersi branşındaki öğretmenimizin katılımı ile gerçekleşti.

 

Seminer programına Tesir alanında Prof. Dr. Hidayet AYDAR, Prof. Dr. Abdulhamit BİRIŞIK, Prof. Dr. Ömer ÇELİK, Doç. Dr. Necmettin GÖKKIR ve Uz. Öğretmen Hayrettin AKASLAN; Hadis alanında Prof. Dr. Enbiya Yıldırım, Prof. Dr. Zekeriya GÜLER, Doç. Dr. Erdinç AHATLI, Yrd. Doç. Dr. Mehmet EFENDİOĞLU ve Uz. Öğretmen Süleyman DİREK; Hitabet alanında ise Yrd. Doç. Dr. Kamil YAŞAROĞLU, Yrd. Doç. Dr. Nadir ÇOMAK, Uz. Öğretmen Tamer İŞİ, Uz. Öğretmen Mustafa Nezihi PESEN ve Uz. Öğretmen Asım GÜLTEKİN öğretmenlerle buluştu.

 

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’ın da katılımcılara hitap ettiği program; hizmet içi eğitim kursunda planlanan derslerin yanı sıra kursiyerler, aktif katılımlı çalıştaylara iştirak ettiler. Ayrıca, İstanbul’daki tarihi mekânları ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettiler.

 

Öğleden önceki seminerlerden sonra yapılan ziyaretlerde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi ve İSAM (TDV İslam Araştırmaları Merkezi) Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük,  29 Mayıs Üniversitesi’nde; Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi İsmail L. Çakan ise Ensar Vakfı’nda katılımcılara hitap etti. Her iki öğretim üyesi de din eğitimi ve hizmetleri alanındaki 50 yıllık tecrübelerini kursiyerlerle paylaştılar. Ayrıca Doç. Dr. Cihad Demirli ve Dr. Adem Ergül de katılımcılara hitap ettiler.

 

Öğretmenlerle buluşan Genel Müdürümüz Nazif YILMAZ da bazı konulara dikkat çekti:

“Genel Müdürlüğümüzce, ülkemizde eş zamanlı olarak yürütülen hizmet içi eğitim seminerlerinde ‘Öğleye kadar ders, öğleden sonra konferans, akşam çalıştay’ anlayışına geçtik. Haziran ve Eylül ayında gerçekleştirilen Mesleki çalışmalarda Çalıştaylar ve sempozyum modelini uygulamaktayız.

Öğretmenlerimize mesajımız; serlevhamız, çalışma felsefemiz: Gelin birlikte ‘Oturalım, Çalışalım, Üretelim ve Paylaşalım’ olmuştur. Öğretmenlerimizden mesleki gelişimine süreklilik kazandırmak isteyen, söyleyecek sözü ve paylaşacak örnek uygulaması olan arkadaşlarımıza kapımız sonuna kadar açıktır. Türkiye’de ilk defa hafız öğretmenlerimize yönelik hafızlık pekiştirme kursu düzenledik. Arapça yoğunlaştırılmış programlar yapmaktayız.”

 

“Eğitim vermek, öğretmenlik yapmak gerçekten büyük bir fedakârlık gerektiriyor. Çünkü bizler geleceğin neslinin zihin ve gönül dünyasını inşa etmekteyiz. Onları geleceğe hazırlamak için çağımız ve şartlarını göz önünde bulundurmalı, yöntem ve tekniklerimizi, ustalıklarımızı da değiştirmeliyiz.

Hizmet içi eğitimlerde sadece öğretmenlerimizle yetinmiyoruz. Aynı zamanda okul müdürlerimizi de eğitimlere alıyoruz. Anadolu İmam Hatip Liselerinde meslek dersleri dışındaki öğretmenlerimizi de ilk defa hizmet içi eğitim kurslarına aldık. Bu yıl Fizik, Kimya, Tarih, Coğrafya, Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı branşındaki öğretmenlerimiz katıldılar.”

 

 

Sertifika töreni ve toplu fotoğraf çekimi ile son bulan hizmet içi eğitim kursu; kursiyerlerin, öğretim elemanlarının ve Genel Müdürlüğün memnuniyetiyle tamamlandı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.