Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Türkiye-Tayland Diplomatik İlişkilerinin 60. Yılında Anlamlı Kardeşlik

Sınırları Aşan Uluslararası Kardeş Okul Projesi kapsamında Tayland Prince of Songkla Üniversitesi Fen Bilimleri Lisesi ile protokol imzalandı.
Türkiye-Tayland Diplomatik İlişkilerinin 60. Yılında Anlamlı Kardeşlik

 

Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda yürütülen "Sınırları Aşan Uluslararası Kardeş Okul Projesi" kapsamında Bursa Osmangazi Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi; 26-27 Kasım 2018 tarihlerinde, Tayland Prince of Songkla Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Fen Bilimleri Lisesinden 70 kişilik öğrenci ve öğretmen grubunu ağırladı.

 

 

 

Ziyarette Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesinde yürütülmekte olan projeler ve okul bünyesinde gerçekleştirilen çalışmaların anlatıldığı sunumlar yapıldı. Taylandlı misafir öğrenciler; Tayland da dâhil 57 farklı ülkeden Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğrenim gören öğrencilerle beraber Fizik, Kimya, Biyoloji, Arapça, İngilizce, Görsel Sanatlar ve Kodlama atölyelerinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi alarak deney ve atölye çalışmalarına katıldı.

 

 

 

Türkiye-Tayland Diplomatik İlişkilerinin 60. Yılı

 

Okul idarecileri ve öğretmenleri ile yapılan karşılıklı iş birliklerinin ve "Sınırları Aşan Uluslararası Kardeş Okul Projesi"nin detaylarının konuşulduğu toplantıda Tayland Prince of Songkla Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Fen Bilimleri Lisesi Müdürü Dr. Yusuf Talek, Türkiye’deki din eğitiminin imam hatip lisesi modelinde başarılı bir şekilde yürütüldüğünü, benzer bir modelin uygulanması için yaklaşık kırk yıldır çaba sarf ettiğini, Allah’ın inayeti ile kendi ülkelerinde de böyle bir modeli kurabildiklerini ve bu modelin başarılı bir şekilde kendi okullarında da uygulanması için karşılıklı iş birlikleri ile bu modeli daha da geliştirmek istediklerini ifade etti. Bu bağlamda Türkiye’deki okulları, öğrencileri ile birlikte ziyaret etmek istediklerini, örnek uygulamaları paylaşmak ve iş birliği yapmak istediklerini belirtti. Tayland ve Türkiye diplomatik ilişkilerinin 60. yılının kutlandığı 2018 yılında böyle bir iş birliği yapmanın önemine vurgu yaptı.

 

 

 

“Sınırları Aşan Uluslararası Kardeş Okul Projesi” Protokolü

 

"Sınırları Aşan Uluslararası Kardeş Okul Projesi Protokolü" imza töreninde konuşan Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, Türkiye’deki İmam Hatip Liselerinin kuruluş amaçları ve programlarından bahsederek İslam’ın ilk dönemlerinden itibaren Müslümanların bilimsel gelişmelerin öncülüğünü yaptığını, Temel İslam Bilimleri ve diğer bilim dallarının imam hatip okullarında birlikte okutulduğunu ifade etti. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’i anlayabilmek ve asrın idrakine yansıtmak, medeniyetimizi ihya ve inşâ etmek için düşünce ve tefekkür faaliyetlerine, bilimsel ve teknik çalışmalara ihtiyaç duyulduğundan ve bu sebeple Kur’an’ı anlayabilmek için akademik eğitim ve Temel İslam Bilimleri eğitimini tek çatı altında birleştiren İmam Hatip Liselerinin önemine vurgu yaptı. Bu modelin Tayland Prince of Songkla Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Fen Bilimleri Lisesi’nde uygulandığını bilmekten memnuniyet duyduğunu dile getiren Yılmaz, İslam dünyası olarak çok büyük bir aile olduğumuzu ve buna benzer okullara çok ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

 

 

 

Program; paylaşım ve iş birliği toplantılarının ardından şehrin önemli mekânlarının ziyaret edilmesi ile devam etti. Taylandlı misafir öğrenci, öğretmen ve yönetici grubunun bir sonraki durağı İstanbul. İstanbul’da Başakşehir Mehmet Emin Saraç ve Bahçelievler Uluslararası Şehit Mehmet Karaaslan Anadolu İmam Hatip Liseleri ile de kardeşlik protokolleri imzalanması ve yine aynı okullarla ortak çalışmaların gerçekleştirilmesinden sonra İstanbul’un tarihi ve kültürel mekânlarına yapılacak ziyaretlerle program sona erecek.

 

 

 

MEB 2023 Eğitim Vizyonu Belgesindeki Tespit ve Hedefe Katkı

 

Ziyaret ve okullar arasındaki kardeşlik uygulaması, MEB 2023 Eğitim Vizyonu’nda ifade edilen “Türk eğitim sistemi içinde telif bir model olarak imam hatip okullarının önemi ön plana çıkmakta, imam hatip okullarının millî bir model olarak başka ülkelere örnek olma potansiyelinin artması” hedefine katkı yapması açısından önem arz etmektedir.

 

 

 

28-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201829-11-201829-11-201829-11-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.