Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

"Türkiye'nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı, İmam Hatipli Öğrencilerimizle Uzay Sohbetinde Buluştu!"

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile kurulan bağlantıyla Diyarbakır Yenişehir ilçesindeki Abdullah Tivnikli Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonundaki öğrencilerin, uzaylılardan kara deliğe, yer çekiminden ISS'ye kadar merak ettiği sorularını yanıtladı.


Türkiye, geçtiğimiz günlerde büyük bir gurur yaşadı. Uzaya çıkarak Türkiye'nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı, 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonunda çeşitli bilimsel çalışmalar yapacak. Bu süreçte sık sık Türkiye ile bağlantı kuran Avcı, son olarak Abdullah Tivnikli Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle bağlantı gerçekleştirdi. Gezeravcı, öğrencilerle sohbet etti, soruları cevapladı.

"Yıldızlar orada daha mı parlak?"
Öğrenciler Gezeravcı'ya; "Uzayda nasıl uçuyorsunuz?", "Uzay nasıl bir yer gerçekten boşluk mu?", "Uzay istasyonunda eğlenebiliyor musunuz?", "Orada ne yapıyorsunuz?", "Güneş'i görebiliyor musunuz?", "Hiç kara delik gördünüz mü?", "Yıldızlar orada daha mı parlak?", "Gökyüzüne bakarsak sizi görebilir miyiz?", "Orada uzaylı var mı? Görseydiniz ne derdiniz ona?" gibi çeşitli soruları yönelttiler.

"Memleketimizde, ülkemizde bu yol artık açıldı."
Gezeravcı, astronot olmak isteyen öğrencilere, "Bugün başladığımız görevler ileride sizin yapabileceğiniz mesleklerin en bariz işareti. Memleketimizde, ülkemizde bu yol artık açıldı. Hiçbir endişeniz olmasın. Astronot olmak için öncelikle bugününüze odaklanın. Bugün içinden geçtiğiniz dönemi merdivenin basamakları gibi düşünün. Astronot olmayı hedefinize koyduysanız şu anda okulunuzdaki dersleriniz çok önemli. Okul, merdivenin bir basamağı. Onun için şu anda öğretmenleriniz ne gösteriyorsa hepsi değerli ve önemli. Bugün derslerinize iyi çalışırsanız bundan sonra gideceğiniz yolda engeller önünüzden kalkar."

"Astronot olma isteğimiz daha da arttı."
Öğrenciler uzaya çıkan ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ile görüntülü ve canlı bir şekilde görüştükleri için kendilerini heyecanlı ve gururlu hissettiklerini, astronot olma isteklerinin daha da arttığını, birçok farklı konu hakkında bilgi sahibi olduklarını ifade ettiler.

Programa; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç, İl Millî Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Astronot Tuva Cihangir Atasever ile öğrenciler katıldı.

02-02-202402-02-202402-02-202402-02-202402-02-2024

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.