Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Uluslararası AİHL Vizyon Toplantısı Düzce-Akçakoca'da Gerçekleştirildi, Türkiye'de İlk Defa Okul Danışma Kurulları Akademisyen Temsilcileri Bir Araya Geldi

Uluslararası AİHL Vizyon Toplantısı Düzce-Akçakoca'da Gerçekleştirildi, Türkiye'de İlk Defa Okul Danışma Kurulları Akademisyen Temsilcileri Bir Araya Geldi

23 Eğitim Vizyonu Bağlamında Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Vizyon Toplantısı 19-21 Kasım 2019'da Düzce-Akçakoca Öğretmenevi ve ASO'da yapıldı.

 

Toplantıya Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız, Millî Eğitim Uzmanı Lokman Yıldırım, Şube Müdürü Hüseyin Demirbaş, Mehmet Arslan'ın yanı sıra uluslararası Anadolu imam hatip liseleri okul müdür ve müdür yardımcıları, okul danışma kurulu akademisyen temsilcileri, İHL meslek dersleri, Arapça, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik zümre temsilcileri ve PDR öğretmenleri katıldı.

 

"Fen-Sosyal Bilimler Programı ile Diğer Tematik Program Uygulayan Okullarımız Cazibe Merkezi!"

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz "Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liselerinin Gelecek Vizyonu" konulu sunumunda Anadolu imam hatip liselerinde yer verilen program çeşitliliğine vurgu yaparak farklı alanlarda yetişmiş insan kaynağının önemine vurgu yaptı. Fen ve sosyal bilimler programı ve diğer tematik program uygulayan okulların her geçen gün cazibe merkezi haline geldiğini belirtti.

 

"Öğrencilerimizi; Dil Bilen, Dünyayı Tanıyan, Merhamet Medeniyetinin Temsilcisi Olacak, İnsanlık Hayrına Çalışan ve Derdi Olan İnsanlar Olarak Yetiştirmeliyiz"

Uluslararası Anadolu imam hatip liseleri kanalıyla Türkiye'nin din öğretimi tecrübesinin dünyanın istifadesine sunulduğunu belirten Genel Müdür Yılmaz, 80'i aşkın ülkeden öğrenci ile birlikte Türkiye'den öğrencilerin hem bilgilendiklerini hem de ufuklarının açıldığını belirtti. Yönetici ve öğretmenlerin yaptıkları çalışmalarda, merkeze gönüllülüğü koymaları gerektiğini ifade eden Yılmaz, okullardaki eğitim ortamlarının da öğrenmenin bir parçasını olduğunu belirterek, öğretmen ve yöneticilerin bu doğrultuda hareket etmesi gerektiğini vurguladı. "Öğrencilerimizi; dil bilen, dünyayı tanıyan, merhamet medeniyetinin temsilcisi olacak, insanlık hayrına çalışan ve derdi olan insanlar olarak yetiştirmeliyiz" diyen Yılmaz, uluslararası Anadolu imam hatip lisesi mezunlarının üniversite tercihlerinin önemi üzerinde durarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız "Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liselerinin Dünü ve Bugünü" konulu sunum yaptı ardından toplantı hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

Okul müdürleri; 2023 Eğitim Vizyonu bağlamında eğitimde iyi örnekler ve örnek uygulamalar konulu sunumlar yaptı, çalıştaylar gerçekleştirdi. Okul gelişim modeli kapsamında uluslararası Anadolu imam hatip liseleri masaya yatırılarak mevcut durum, sorunlar, öneriler ve planlama tartışıldı.

 

Türkiye'de Bir ilk!

2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda uluslararası Anadolu imam hatip liselerinde oluşturulan okul danışma kurullarındaki akademisyen temsilciler, Türkiye'de ilk defa bir araya geldi. Akademisyen temsilcilerinin grup çalışmalarına Ankara Hacettepe Üniversitesi Türkçe Eğitimi ABD'den Dr. Gülşat Bican, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi'nden Prof. Dr. Yakup Civelek, Bursa Uludağ Üniversitesi emekli öğretim üyesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Öcal, İstanbul İbn Haldun Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi'nden Doç. Dr. Ali Osman Kuşakçı, İstanbul Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden Doç. Dr. Ali Özdemir, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nden Doç. Dr. Süleyman Doğan, Konya Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'nden Doç. Dr. İbrahim Işıtan, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Kayapınar ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Muzaffer Üzümcü katıldı. Akademisyenler yaptıkları müzakerelerde tecrübe paylaşımı yaptı, grup çalışmaları sonucunda rapor hazırladı.

 

Okul Müdür ve Müdür Yardımcılarıyla Seksen Başlıkta Yönetim Süreçleri Müzakere Edildi, Planlamalar Yapıldı

Okul müdür ve müdür yardımcılarıyla okul gelişim modeli ve yönetim süreçleriyle ilgili müzakereler ve planlamalar yapıldı.

 

Sekiz Çalışma Grubunda Dokuzar Konuda Çalıştaylar Yapıldı

Sekiz zümre, Bakanlığımız "2023 Eğitim Vizyonu", Genel Müdürlüğümüz "Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Vizyon Belgesi", zümrelerinin mevcut durumları, öğretim programları, yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri, eğitim ortamları konularını masaya yatırdı.

 

Programda Prof. Dr. Adnan Bülent Baloğlu, "Günümüz İnanç Problemlerinin İklimi ve Sebepleri" konulu sunumu tüm katılımcılara yaparken uluslararası Anadolu imam hatip liselerinin paydaşı olan Türkiye Diyanet Vakfı'ndan Şube Müdürü Veysi Kaya okul müdürlerine "Türkiye Diyanet Vakfı'nın Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liselerine Yönelik Hizmetleri" konulu başlığıyla süreç hakkında bilgilendirmede bulundu, konular müzakere edildi. Şube Müdürümüz Hüseyin Demirbaş ise müdür ve müdür yardımcılarına "Okul ve Pansiyon Bütçe Yönetimi" konulu sunum yaptı.

2023 Eğitim Vizyonu bağlamında gerçekleştirilen Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Vizyon Toplantısı çalıştay sunumların yapılması, raporların okunması ve değerlendirme oturumu ile sona erdi.

28-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-201928-11-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.