Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Planlama Toplantısı Bursa’da Gerçekleştirildi

Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri okul müdürleri ve vizyon belgesi koordinatörlerine yönelik Değerlendirme, İstişare ve Planlama Toplantısı Bursa’da yapıldı.
Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Planlama Toplantısı Bursa’da Gerçekleştirildi

Okullarda karşılaşılan benzer ya da farklı fırsat ve tehditlerin, sorunlara yönelik üretilen çözümlerin paylaşılması ve değerlendirilmesi bağlamında; eğitim ortamları ve öğrenme süreçlerini geliştirmek, eğitimin her alanında ve her kademesinde kalitenin artırılmasına yönelik çalışmaları ele almak amacıyla "Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Değerlendirme, İstişare ve Planlama Toplantısı"na Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, 2003-2013 Yılları arasında Din Öğretimi Genel Müdürlüğü görevini yürüten ve halen Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. İrfan Aycan, Bursa Uluslararası Murat Hüdavendigar AİHL Akademik Danışma Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal, Türkiye Maarif Vakfı Öğretmen Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanı Osman Demirgül, Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa Yıldız, Millî Eğitim Uzmanı Lokman Yıldırım, Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Bekir Arslan, Türkiye Diyanet Vakfı Bursa Temsilciliği´nden Zakir Şadman ve İdris Keskin, UDEF Bölge Başkanı Ebubekir Armağan, Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri Okul Müdürleri ve Vizyon Belgesi Koordinatörleri katıldı. 

Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz toplantının açılış konuşmasını, ardından da toplantının moderatörlüğünü yaptı. Yılmaz; “Eğitim öğretim faaliyetlerinin planlanması, uygulanması ve değerlendirilmesi amacıyla periyodik olarak her kademedeki eğitimcilere yönelik istişare ve değerlendirme toplantıları, seminer ve çalıştaylar düzenleniyoruz. Bu bağlamda bugün burada genel anlamda UAİHL’lere dair genel bir değerlendirme ve gelecek planlaması toplantısı yapıyoruz. Bu toplantı vesilesiyle nerede bulunduğumuz ve hangi istikamete gitmemiz gerektiğine yönelik bir muhasebe gerçekleştireceğiz.” dedi ve ardından sözü sâbık Genel Müdür Prof. Dr. İrfan Aycan’a bıraktı. 

Prof. Dr. İrfan Aycan yaptığı konuşmada UAİHL’lerin tarihçesine değindi ve günümüzde UAİHL’lerin kalitesinin artırılması amacıyla dikkat edilecek hususlar üzerinde durdu. UAİHL’lerin kalitesini artırmak amacıyla “okulların sayısının artırılmaması gerektiğine” vurgu yaptı. Ardından Türkiye Maarif Vakfı Öğretmen Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanı Osman Demirgül UAİHL’ler ve TMV arasında yapılabilecek iş birlikleri konusunda bilgi verdi. Demirgül “Önümüzdeki beş yıl içerisinde TMV olarak hedefimiz dünyanın 192 ülkesinde temsilciliklerin kurulmasıdır. Bu nedenle UAİHL’ler için öğrenci seçiminde TMV’nin bu merkezlerinden istifade edilebilir.” dedi. Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa YILDIZ, Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri gündemi hakkında konuşarak, vizyon belgesinin çalışmalarda önemli bir referans kaynağı olduğunu, belge ile ilgili geliştirme çalışmaları kapsamında önerilere, katkıya açık olduklarını ifade etti ardından “uluslararası Anadolu imam hatip liseleri öğrenci bilgi sistemi” hakkında katılımcıları bilgilendirdi. 

Genel Müdürümüz Yılmaz, toplantının birinci bölümünde UAİHL okul müdürlerinin her birine söz hakkı verdi. Okul müdürleri, yapmış oldukları özgün faaliyetler ve yapmayı hedefledikleri çalışmalarla ilgili sunumlar gerçekleştirdi. Toplantının öğleden sonra gerçekleştirilen ikinci kısmında ise katılımcılar “UAİHL Bağlamında Sorunlar ve Çözüm Önerileri Belgesi” müzakere edildi “Kardeş Okul Çerçeve Belgesi ve Uygulama Kılavuzu Taslağı” tartışmaya açıldı. 

Toplantının gerçekleştirildiği Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi´nin yapımında her türlü desteği veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Osmangazi İlçe Müdürü Gökhan Çokgezer toplantıya katıldı ve katılımcılara ev sahipliği bağlamında duydukları memnuniyeti ifade etti.

 

Plaket sunumları yapıldı…

Bursa İl Müdürü Sabahattin Dülger, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt’a ve Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’a, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Prof. Dr. İrfan Aycan’a, Nazif Yılmaz ve İrfan Aycan Mustafa Dündar’a plaket sunumu gerçekleştirdiler.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt’tan Toplantıya Ziyaret… 

Liselere kayıt sistemi çalışmaları kapsamında ilde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, toplantının bulunduğu okulu ziyaret etti ve katılımcılara hitap etti. Yapılan bu çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kurt, bir dizi temaslarda bulunduktan sonra Liselere Kayıt Sistemi çalışmaları kapsamında yapılacak toplantıya geçti.

 

 

21-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-201821-02-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.