Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Uluslararası Arapça Münazara Yarışmalarında Dünya Birinciliği

Katar Devleti tarafından her yıl Katar Foundation bünyesinde düzenlenen "Liseler Arası Arapça Münazara Yarışmaları"na katılan Türkiye Millî Takımı 52 ülke arasından dünya birincisi oldu.
Uluslararası Arapça Münazara Yarışmalarında Dünya Birinciliği

8-11 Nisan 2018 tarihlerinde Katar´ın başkenti Doha´da düzenlenen ve 52 ülkeden liseli gençlerin katıldığı yarışmaya ülkemizi temsilen katılan Kocaeli-İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Liseli öğrencileri finalde Lübnanlı rakiplerini eleyerek Dünya Birinciliğini aldılar.
Hazırlık Arapça Dil Projesi uygulayan İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi on beş dil okulundan birisi. Okulun ayrıca Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları Münazara Kategorisinde Türkiye Birinciliği de bulunmakta.
Okul müdürü Fatih Şenocak, Arapça öğretmeni Esin Makaracı, takım rehberi ve Arapça öğretmeni İman Ulvan Sumnakieh, münazara takımı Esma Kotan, Rüveyda Aydın, Zeynep Sude Gökçe, Asiye Asude Komut’tan oluşan münazara heyeti anadili Arapça olan ülkeleri eleyerek büyük bir başarıya imza attılar.

İmam Hatip Liselerinin Arapça dil öğrenimindeki başarısında son yıllarda uygulanan yeni yöntemler ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Akademi Lisan ve İlmî Araştırmalar Derneği’nin birlikte gerçekleştirdiği ve bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmaları” vesilesiyle okullarda edinilen tecrübelerin önemli rolü var.

Bu Başarı İlk Değil
Katar’da bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen yarışmanın ilki 23-26 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlenmiş ve o yarışmada da ülkemizi temsilen katılan Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri finalde Yemen´i eleyerek dünya birincisi olmuştu.

12-04-2018

12-04-2018


12-04-2018

12-04-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.