Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Uluslararası Model İslam İş Birliği Teşkilatı Zirvesi Panelleri Online Devam Ediyor

Uluslararası Model İslam İş Birliği Teşkilatı Zirvesi Panelleri Online Devam Ediyor

Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Model OIC Kulübü öğrencileri tarafından 20-23 Mart 2020 tarihlerine yapılması planlanan ancak COVID-19 pandemisi sebebiyle Kasım ayına ertelenmiş olan zirve Akademik Panellerini online  olarak 20 Nisan itibariyle Zoom platformundan gerçekleştiriliyor.

 

Uluslararası Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi pek çok ullkeden gelen lise seviyesindeki öğrencilerin katılımıyla dünyada ilk olma özelliği taşır. Zirvede, katılımcıların uluslararası siyasi tartışmalarda bulunarak, dünyanın ve İslam dünyasının sorunlarına olan farkındalıklarının artırılması, öğrencilerimizin mensubu olduğu kültürü temsil edebilmesi, temsil ettiği ulkenin politikası çerçevesinde çözu?m önerileri sunabilmesi ve yabancı dil hâkimiyetlerinin geliştirmesi amaçlanmaktadır.

 

Bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek olan etkinliğe geçen yıl Türkiye genelinden 15 Arapça hazırlık sınıfı olan AİHL, 9 uluslararası öğrenci alan UAİHL, 2 AİHL ile 56 u?lkeden çok sayıda öğrenci katılmıştı.

 

Katılımcı delegelerin Kasım ayındaki zirveye şimdiden iyi bir şekilde hazırlanması için Online Akademik Paneller yine 20 Nisan itibariyle Zoom platformunda oturumlar  üzerinden başlatıldı. Tamamı İngilizce ve Arapça olarak gerçekleştirilen zirve 20 Nisan'da ICYF (İslam İşbirliği Gençlik Formu) Başkanı Taha AYHAN'ın katılımıyla açılışını gerçekleştirdi. 30 Nisan'da Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif YILMAZ  İslam Şehirlerinde İslami Kültürün ve Kimliğin Canlandırılması konulu panelini Arapça gerçekleştirdi.

 

Yapılan panellere 21 Nisan'da İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep ŞENTÜRK İnsan Hakları ve İslam, 24 Nisan'da Hassan Bin IMRAN Kudüs-İ Şerif ve Filistin, 28 Nisan'da Dr. M. Evren TOK Küresel Isınmaya Karşı Atılabilecek Adımlar, 5 Mayıs'ta YTB Başkanı Abdullah EREN Avrupa Ve Amerika'da Yaşayan Müslümanların Yüzleştiği Sorunlar konuları ile katıldılar.

 

Paneller 9 Mayıs'ta Dr. Abdullah MARUF Kudüs'ü Şerif Davası konulusu ile devam edecek. 16-17 Mayıs tarihlerinde öğrencilerimiz Eğitim Oturumlarını yapacaklar. Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen etkinlikler 200'den fazla delege, pek çok öğrenci ve okulun online katılımıyla devam etmektedir.

07-05-202007-05-202007-05-202007-05-202007-05-2020

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.