Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Yabancı Dil Testine Yönelik Hazırlık Çalışmaları Devam Ediyor

Yabancı Dil Testine Yönelik Hazırlık Çalışmaları Devam Ediyor

Genel Müdürlüğümüze bağlı, 11 ve 12. sınıflarda dil sınıfı olan Anadolu İmam Hatip Liselerinde Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Yabancı Dil Testine(YDT) yönelik çalışmalar devam ediyor.

Yabancı dil alanında öğrencilerin dil becerilerini arttırmak, yabancı dil alanında bilgi birikimlerini yükseltmek, akademik başarılarını istenilen seviyeye getirmek, okulların YDT sınavına hazırlık sürecini desteklemek, bilgi, tecrübe ve iyi örnek paylaşımında bulunmak, okullarla birlikte gelişim planları hazırlamak amacıyla; Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı İhsan Erkul'un katılımıyla çevrim içi panel gerçekleştirildi.

Panelde, Daire Başkanımız İhsan Erkul imam hatip okullarında uygulanan program çeşitliliğine değinerek; bu programlardan birinin de Yabancı Dil alanında olduğuna dikkat çekti. Bu program ile Anadolu İmam Hatip Liselerinde İngilizce, Arapça, İspanyolca, Rusça, Çince, Fransızca, Farsça ve Japonca dillerinden birinin en iyi şekilde öğrenmelerine imkân tanındığını; bu bağlamda gelişen, değişen ve küreselleşen dünyada akranları ile rekabet gücüne sahip ve bu sayede gelecekteki temsil gücü yüksek bireyler yetiştirildiğini belirtti. Küresel bağlamda sosyo-ekonomik gelişmeleri fark eden, İslam ülkeleri, Müslüman toplumlar ve dünya ile iletişim kurabilen gençler yetiştirmenin önemine dikkat çekerek, öncelikli hedeflerinin dünyayı anlayabilen gençler yetiştirmek olduğunu vurguladı.

Şube Müdürümüz Rabia Kılıçkaya ise okullarda belirlenen koordinatörler ile yapılacak çalışmalar ve bu süreç hakkında bilgilendirmelerde bulundular. Ayrıca Genel Müdürlüğümüzün resmî web sitesinden Yabancı Dil Portalı tanıtılmış, burada yer alan deneme sınavları, önceki yıllarda çıkmış soru çözümleri ve faydalanabileceklerini ifade etti.

Panelde ayrıca Hedef 2022 Koordinatörü Bahattin Güneyin ise Hedef 2022 Projesini tanıtarak projenin yabancı dil alanında yaptığı çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulunmuşlardır.

12-01-202212-01-202212-01-202212-01-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.