Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

"Yabancı Diller Merkezi İzleme Sınavları"nın Sekizincisi 10 Ayrı Dilde Yapıldı

Yabancı dil hazırlık programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yönelik Arapça, İngilizce, Almanca, İspanyolca, Çince, Rusça, Japonca, Fransızca, İtalyanca ve Farsça olmak üzere on dilde düzenlenen "Yabancı Diller Merkezi İzleme Sınavları"nın sekizincisi gerçekleştirildi. Genel Müdürlüğümüz ve Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı (MÜSDAV) iş birliğiyle düzenlenen sınavlar; dinleme, anlama, okuma ve yazma olmak üzere dört aşamada yapıldı.


Yabancı dil hazırlık programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerinde her yıl yapılan "Yabacı Diller Merkezi İzleme Sınavları"nın sekizincisine okullarımızın hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler katıldı. Sınav, öğrencilerin dört temel dil becerisi olan dinleme, anlama, okuma ve yazma alanlarındaki gelişimlerini takip etmek, öğrencilerin dil yetkinliklerini artırmak ve tüm okullarımızda kalite birliği sağlamak amacıyla gerçekleştirildi. Bu sınav sonucunda hazırlık dil sınıfı programına başlarken seviye tespit sınavı ile döneme başlayan öğrencilerimizin dil alanındaki gelişimlerini izleme fırsatı oldu.

Sınav; Arapça, İngilizce, Almanca, İspanyolca, Çince, Rusça, Japonca, Fransızca, İtalyanca ve Farsça dillerinde olmak üzere on ayrı dilde uygulandı. Öğrencilerimizin dinleme, anlama, konuşma ve yazma becerilerinin (dört dil becerisi) daha verimli ve daha etkili ölçülmesi ve değerlendirilmesi amacıyla sınav; yazılı (çoktan seçmeli), dinleme, kompozisyon ve sözlü olmak üzere sınav dört aşamada gerçekleştirildi. 

DÖGM Yabancı Diller 8. Merkezi İzleme Sınavı 28 ilde eş zamanlı olarak yapıldı. Bu illerimizde sınav evrakı il millî eğitim müdürlüklerinde din öğretiminden sorumlu şube müdürlerimize gönderildi.  Şube müdürlerimizin gözetiminde yazılı sınavlar ve dinleme sınavları aynı gün, kompozisyon sınavları ise ertesi gün yapıldı. Sınavının dördüncü aşaması olan sözlü sınavlar, sınav komisyonları tarafından çevrimiçi olarak her öğrenciye 5 dakika konuşma fırsatı sunacak şekilde yapıldı. Her dil için ayrı bir sınav komisyonu hazırlandı.

Kompozisyon sınavlarının eşit ve güvenilir olarak değerlendirilebilmesi için her dilde tüm öğrencilere yönelik oluşturulan sınav komisyonu tarafından değerlendirme yapıldı. Böylelikle sonuçlar, hazırlık sınıfı dönem başı yapılan seviye tespit sınavı sonuçları ile karşılaştırılarak her öğrencinin dil alanındaki gelişiminin takibi sağlandı.

96 okulumuzdan katılımın olduğu sınavlara; Almancadan 80, Arapçadan 687, Çinceden 29, Farsçadan 53, Fransızcadan 50, İngilizceden 2438, İspanyolcadan 62, İtalyancadan 18, Japoncadan 31 ve Rusçadan 30 olmak üzere toplamda 3478 öğrenci katıldı.

Sınav sonunda her öğrencimiz, sınav karnesi ile edindiği dil kazanımlarını, sınıf, okul ve Türkiye genelinde izleme fırsatı buldu.  KTS üzerinden okullara; öğrenci, sınıf, okul, il, Türkiye geneli sınav karnelerinin yanı sıra konu ve kazanım analizleri ve sonuçlar gönderildi.

Genel Müdürlüğümüzce okullarımızın dil alanında yaptıkları ve yapacakları çalışmalara doğru veriler kazandırmak amacıyla sınav analizi hazırlanırken okullarımızın dil alanında dönem sonuna kadar yapacağı çalışmalara ve yaz aylarında hazırlayacağı yabancı dil kamplarına da destek sağlanması hedeflenmektedir.

İş birliği ve katkılarından dolayı Uluslararası Müslüman Topluluklarla Dayanışma Vakfı'na (MÜSDAV) teşekkür ederiz.

21-03-202422-03-202422-03-202422-03-202421-03-202421-03-202422-03-202421-03-202422-03-2024

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.