Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Uygulamaları Yönetici Hareketlilik Programı İzmir'de Gerçekleştirildi

Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Uygulamaları Yönetici Hareketlilik Programı İzmir Konak Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirildi.
Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Uygulamaları Yönetici Hareketlilik Programı İzmir'de Gerçekleştirildi

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz tarafından yoğunlaştırılmış yabancı dil programı Arapça ve İngilizce dil eğitimi 2021-2022 eğitim-öğretim yılından itibaren imam hatip ortaokullarında merkezi koordinasyonla yürütülmektedir. Hedef dilde okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerileri geliştirilmesi aracı dilsiz eğitim modeli ile gerçekleştirilmektedir.

Başarısı ve özgün uygulamalarıyla ön plana çıkan "Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Programı" uygulayan imam hatip okullarının sahip olduğu tecrübe ve bilginin diğer imam hatip okulları ile paylaşılması amacıyla planlanan "Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Uygulamaları Yönetici Hareketlilik Programı" Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü işbirliği ile ilk olarak İzmir Konak Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ev sahipliğinde 17-19 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Mesleki gelişimde yeni yaklaşımlar çerçevesinde başlatılan ve pilot uygulaması tamamlanan hareketlilik programı ile eğitim yöneticilerinin mesleki uzmanlık bilgilerinin artırılması, fark yaratan eğitim kurumlarındaki iyi uygulamaların paylaşılması, öğrencilerin öğrenmeye yönelik ihtiyaçları gözetilerek öğretmenler ve yöneticiler arası mesleki gelişim fırsatlarının artırılması hedeflenmektedir.

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 15 okul müdürü, DÖGM Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Programı Koordinatörü Aysun Mete'nin rehberliğinde üç gün süreli ile hizmet içi eğitime katılım sağladılar. Programa video konferans ile katılan Genel Müdürlüğümüz Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı İhsan Erkul yoğunlaştırılmış yabancı dil programının amacı, başarıları ve ileri dönem hedefleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Katılımcı okul yöneticileri ile yürütülen çalışmalar hakkında istişareler yapan Erkul yoğunlaştırılmış yabancı dil programının imam hatip ortaokullarının kalite standartlarına önemli ölçüde katkı sağladığını ifade etti.

Eğitim yöneticilerinin örnek çalışmaları uygulamalı olarak yerinde gözlemlediği programda okullar arası işbirlikleri ve yerelde yapılan çalışmalar hakkında istişare toplantıları yapıldı.

21-10-202221-10-202221-10-202221-10-202221-10-202221-10-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.