Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Uygulamaları Yönetici Hareketlilik Programı Konya'da Gerçekleştirildi

Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Uygulamaları Yönetici Hareketlilik Programı Konya Selçuklu Abdülezel Paşa İmam Hatip Ortaokulunda yapıldı.
Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Uygulamaları Yönetici Hareketlilik Programı Konya'da Gerçekleştirildi

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz tarafından yoğunlaştırılmış yabancı dil programı Arapça ve İngilizce dil eğitimi 2021-2022 eğitim-öğretim yılından itibaren imam hatip ortaokullarında merkezi koordinasyonla yürütülmektedir. Arapça ve İngilizce programı uygulayan imam hatip ortaokullarında aracı dilsiz eğitim metodu ile hedef dilde okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerileri geliştirilerek yabancı dil eğitimi verilmektedir.

Yoğunlaştırılmış yabancı dil programı uygulayan imam hatip okullarının sahip olduğu tecrübe ve bilginin programa dahil olan okullar arasında paylaşılması amacıyla planlanan "Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Uygulamaları Yönetici Hareketlilik Programı" Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü iş birliği ile Konya Selçuklu Abdülezel Paşa İmam Hatip Ortaokulu ev sahipliğinde 31 Ekim-2 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Yönetici hareketlilik programı ile eğitim yöneticilerinin mesleki uzmanlık bilgilerinin artırılması, fark yaratan eğitim kurumlarındaki iyi uygulamaların paylaşılması, öğrencilerin öğrenmeye yönelik ihtiyaçları gözetilerek öğretmenler ve yöneticiler arası mesleki gelişim fırsatlarının artırılması hedeflenmektedir.

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 14 okul müdürü, DÖGM Yoğunlaştırılmış Yabancı Dil Programı Koordinatörü Aysun Mete'nin rehberliğinde üç gün süre ile hizmet içi eğitime katılım sağladılar. Programa video konferans ile katılan Genel Müdürlüğümüz Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı İhsan Erkul katılımcı okul yöneticileri ile okullarımızdaki yoğunlaştırılmış yabancı dil uygulama süreçleri hakkında istişarelerde bulundu. Erken yaşta verilen yabancı dil eğitimi ile imam hatip ortaokullarımızda fırsat eşitliği sağlanarak uluslararası standartlarda yabancı dil eğitimi yapıldığını ifade eden Erkul, yönetici hareketlilik programları ile okullar arası iletişim, iş birliği ve uygulama birliğinin sağlandığını belirtti.

Program süresince eğitim yöneticileri örnek çalışmaları uygulamalı olarak yerinde gözlemleyerek yabancı dil eğitiminde uygulanabilecek farklı yöntemler, projeler ve faaliyetler hakkında istişarelerde bulundular. Ayrıca 1 Kasım 2022 tarihinde Konya merkez ilçelerdeki okul yöneticileri ve yabancı dil koordinatörleri ile yoğunlaştırılmış yabancı dil programı il değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan koordinatörler ve okul yöneticileri okullarda yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler paylaştılar.

04-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-2022

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.