Din Öğretimi Genel Müdürlüğü 

"Diyarbakır Kültür Elçileri" Kültürel Mirasa Sahip Çıkıyor

Diyarbakır Kayapınar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi  Tarih Öğretmeni Ferda Salık, 2016 yılında hayata geçirdiği "Diyarbakır Kültür Elçileri" projesi ile Diyarbakır'da kız öğrencilerinin birer kültür elçisi olarak inisiyatif almasını sağlıyor.


Diyarbakır Kayapınar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi  Tarih Öğretmeni Ferda Salık,  hayata geçirdiği "Diyarbakır Kültür Elçileri" projesi ile Diyarbakır'da kız öğrencilerinin birer kültür elçisi olarak inisiyatif almasını sağlıyor.

 

Projeyi başlatan Salık, 20 kardeşin 15'incisi olarak Diyarbakır'da doğdu. Zor şartlarda eğitim gören ve Tarih Öğretmeni olan Salık, kendi hikâyesinden yola çıkarak kız çocuklarının doğru bilgi ve birikimle donatıldıklarında önce kendilerini, sonra çevrelerini değiştirecekleri düşüncesiyle harekete geçti.

 

Ferda Salık, yaklaşık 10 yıl önce Tarih Öğretmeni olarak atandığı Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesindeki Kayapınar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde kız öğrencilerin şehirlerindeki tarihi mekânlar ya da kültürel ögelerden haberdar olmadıklarını ve kendi geleceklerine dair bir beklentilerinin bulunmadığını fark etti.

 

Ödev olarak öğrencilerinden Diyarbakır'ın tarihi mekânlarını araştırmalarını isteyen Salık, öğrencilerinin birer kültür elçisi olarak araştırma yapmalarını ve gözlemlerini akranlarına sunmalarını sağladı. Yıllar içinde gelişen bu çalışma, görev almak isteyen gönüllü öğrencilerin de katılımıyla 2016'dan beri uygulanan bir projeye dönüştü.

 

"Diyarbakır Kültür Elçileri" projesi kapsamında kız öğrenciler, her ay belirlenen tema kapsamında Diyarbakır'ı keşfe çıkıyor, hazırladıkları video içeriklerini ise internet üzerinden farklı okullardaki akranları ile paylaşıyor. Proje ile 1.000'e yakın kültür elçisi yetişirken, projenin Türkiye'nin 9 ilinde ve aynı zamanda Polonya'da uygulanmasıyla birlikte de on binlerce kişiye ulaşıldı.

 

Yüksek özgüvene sahip kız çocukları yetiştirmeyi amaçlayan Salık, farklı ülkelerden ve şehirlerden kültür elçileri ile kültürel miras ögelerinin tanıtılmasının sağlanması, bu çalışma aracılığıyla kız çocukları liderliğinde farkındalığın oluşmasını hedefliyor.

 

TÜBİTAK'tan  derece alan proje aynı zamanda  Milli Eğitim Bakanlığımızın düzenlediği "Başarılı Örnekler Sergisi"nde yer aldı.

Kayapınar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi  Tarih Öğretmeni Ferda Salık'ın başlattığı proje aynı zamanda bu yıl Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı'nın 13. sezonunda Fark Yaratan programı seçildi. Sabancı Vakfı'ndan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, 'Diyarbakır Kültür Elçileri' projesinin, eğitimde fırsat eşitliği sağlanmasıyla kız çocuklarının neler yapabileceğinin kanıtı olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığımızın hazırladığı "Kayapınar Kız Anadolu İHL öğrencilerinin Diyarbakır Kültür Elçileri projesine kulak veriyoruz" videosunu izlemek için aşağıdaki linki tıklayınız.

https://www.youtube.com/watch?v=ImAy7SRO3WA

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Cad. MEB Beşevler Kampüsü F/Blok 06560 Yenimahalle/Ankara - 0312 413 25 89 / 413 25 92 / 413 35 35 Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.